Barták tak učinil poté, co bývalý generál, zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Martínek, paradoxně svědek obžaloby, ve dvou případech vyvrátil tvrzení obžaloby, se kterou bývalý komunistický prokurátor Táborský šel k soudu.
„Nevím, jak může být v této nesmírně důležité soudní listině i po šesti letech napsáno, že jsem slovně ovlivňoval proces Tatry, když tady tento svědek právě jasně uvedl, že jsem tak nečinil. Přímo proto obviňuji státního zástupce, je to z jeho strany trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele. Je to lež,“ řekl Barták, při jehož slovech doslova zkameněla nejen přítomná veřejnost, ale viditelně zaskočen byl i soudce Stanislav Králík a jeho pětičlenný senát.
Upozornil tak na zcela unikátní případ, kdy svědek, navržený obžalobou z pozice klíčové osoby ředitele sekce vyzbrojování, tuto vlastní žalobu rozbije. Navíc se Martínek v průběhu své dnešní výpovědi přiznal, že je vůči Bartákovi osobně negativně zaujatý, což vypovídací hodnotu jeho svědectví ještě více snižuje.
Líčení u soudu původně mělo skončit už v lednu, již nyní ale soudce Králík část výslechů, včetně klíčových aktérů, amerického exambasadora Cabanisse a dalšího Američana Duncana Sellarse, taktéž z vedení Tatry, kterým se ovšem do České republiky nechce, odročil na březen.
Kromě Bartáka čelí obžalobě ještě zbrojař a majitel firmy MPI Group Michal Smrž. Zatímco Barták si měl údajně říci o zhruba 80milionový úplatek za vyřešení problémů, které měla automobilka Tatra s dodávkami terénních aut pro armádu, Smrže žalobce Táborský viní z pokusu o podvod, když si měl říci tehdejšímu generálnímu řediteli Tatry Ronaldu Adamsovi nejprve o 100 milionů, aby později „slevil“ na 20 milionů korun. Za to měl podle Táborského využít svého vlivu a zajistit odstranění obchodních potíží se zakázkou za zhruba 2,6 miliardy korun. To ale Smrž popírá a podle jeho vyjádření pro naši redakci po skončení dnešního líčení také zvažuje podání trestního oznámení na žalobce Táborského.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš