V Praze přijde kvůli současné krizi o práci 40 tisíc lidí a návrat k bývalému stavu, kdy 85 procent jejího výkonu tvořily služby, už nebude možný. „V nejbližších dvou třech letech zde nebudeme potřebovat 1600 průvodců. Tito lidé, hovořící několika jazyky, by tak mohli pomoci kupříkladu ve školství. Návrat turistů jen tak nenastane,“ uvedl Pilný.
Dojde také k uzavírání hotelů či restaurací, dopad je podle něho už teď téměř katastrofický. Městu by proto doporučil podívat se, kde jsou peníze. Tedy na různé dotační programy, i ty evropské. „A pak ve spolupráci se soukromou sférou připravit rekvalifikační programy. To však současné vedení Prahy nedělá,“ upozornil.
Kabinet by, podle něj, měl k současné krizi přistupovat zcela opačně. „Utáhnout si opasek o dvě dírky, ne rozdávat,“ zdůraznil. Úspěšní manažeři ve firmách prošli podobnými krizemi tím, že ořezávali jakékoliv zbytečné náklady až na kost.
Ministryni financí vyčítá, že nedostatečně razantně hlídá státní kasu. „Měla by být ostražitější a tvrdší. Vznikl tak obrovský polštář, obrovská vata, která se nyní vyprazdňuje,“ řekl k plánovanému schodku letošního státního rozpočtu 500 miliard korun. Už nyní se podle něj ukazuje, že se krizí nepodaří proinvestovat, jak se domnívá šéfka státní kasy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab