Exministr školství Dobeš: Novinám nevěřím, Chládek padl, protože...

05.06.2015 22:50 | Zprávy

Marcel Chládek (ČSSD) padl, dokázal ale české školství nějak změnit? O tom v pátečních Událostech, komentářích ČT hovořili prof. Jan Sokol a Josef Dobeš, kterého do funkce vyslaly Věci veřejné. Dobeš nešel pro ostrá slova nijak daleko, rozhodně prý nevěří tomu, co se píše. Sokol popsal, co od školství potřebujeme. Zajímavý komentář doplnil firemní sociolog a mediální poradce Vojtěch Bednář.

Exministr školství Dobeš: Novinám nevěřím, Chládek padl, protože...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslední akce Josefa Dobeše ve funkci ministra

Nejdříve se ale pánové vyjadřovali k osudu Marcela Chládka (ČSSD). Já o tom mnoho nevím, tolik ty věci nesleduju,“ uvedl Sokol. Dobeš byl mnohem ostřejší. „Já zveřejněným důvodům nevěřím... Marcel Chládek byl reformátor, ale nebyl stabilizátor a musel odejít... Já hledám důvody jeho odchodu v samotné ČSSD a jeho stranické pozici,“ zdůraznil Dobeš. Naše školství je prý nemocné především tím, že nemá dost dětí, nemá dost žáků, nemá dost studentů.

Sokol doplnil, že školství potřebuje klid, připomíná prý zaoceánský parník, u kterého se pohne kormidlem a za deset let se to projeví. A teď se kormidlem otáčí tu na jednu a tu na druhou stranu, což mu rozhodně nesvědčí. Měli bychom si uvědomit, že v první řadě chceme vychovat slušné lidi, následně zodpovědné občany a teprve potom odborníky, o kterých se tolik mluví. „Větší prestiže se musí dostat učitelům, což také znamená vyšší platy,“ zdůraznil Sokol.

Dobeš byl opět mnohem tvrdší. Resort školství trpí tím, že za ním nestojí premiér ani ministr financí, všem je to prý jedno. A tak ministr stojí jako osamocený voják v poli, přičemž se musí potýkat se záměry krajů, které v našem systému hrají značnou roli. Jasně také řekl, že by se mělo poměrně brzy diferencovat, zda by člověk měl pokračovat dál ve studiu nebo se zaměřit spíše na manuální zručnost.

Tady to ale Sokol viděl jinak. Na nějaké rozdělení je prý podle jeho názoru dost času minimálně do deváté třídy.

Mohu vinit oheň za to, že hoří?

Odborník Vojtěch Bednář začal své vystoupení poněkud netradičně. „Přeji vám hezký večer nad ne úplně hezkými tématy,“ zahájil své vystoupení. Podle jeho názoru se Chládek nezachoval tak úplně jako profesionál, když ze svého pádu obvinil média. Šlo sice o útok novinářů, ale takových, kteří jsou stále vnímáni jako hodnověrní a jen dělají svou práci. „Mám vinit oheň za to, že hoří?“ kladl si před kamerou dotaz vícekrát než jednou. V podobné situaci byl prý před dvěma lety i expremiér Petr Nečas (ODS), který se s celým problémem také vyrovnával po svém.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…