Expert: Jsme jednou z mála zemí, která umí vyrobit letadlo od A do Z

07.02.2023 9:12 | Komentář

Česká republika je jednou ze sedmi zemí světa, která umí vyrobit letadlo na svém území od A do Z. To ji řadí doslova mezi světovou elitu, neboť právě v důsledku napjaté geopolitické situace ve světě nabývá tato schopnost na čím dál větším významu. Udržet na svém území komplexní průmyslové odvětví, navíc takové, které má v mnoha ohledech schopnost zabezpečit strategické dopravní i bezpečnostní potřeby státu, je tak čím dál tím důležitější.

Expert: Jsme jednou z mála zemí, která umí vyrobit letadlo od A do Z
Foto: Aircraft Industries, se svolením
Popisek: L-410

Český letecký průmysl navíc navazuje nejen na svoji velmi úspěšnou historii, ale i mezinárodní prestiž. „Letecký průmysl si v České republice za více než sto let své existence vybudoval na mezinárodním poli respektovanou pozici. Tu si většina znalých spojí s cvičnými a lehkými bojovými letouny od výrobce Aero Vodochody (L-29, L-39 a L-159), dopravními a transportními letouny L-410 z dílny Let Kunovice (nyní Aircraft Industries) či rozsáhlou produkcí letadel kategorie UL/LSA,“ uvedl Michal Janečka, který byl několik let sektorovým manažerem pro Aerospace and Defence v agentuře CzechInvest. 
 
Podle Janečka tak není divu, že tisíce kusů českých letounů našly své spokojené zákazníky na všech kontinentech vyjma Antarktidy a jejich často modernizované verze pokračují v úspěšné tradici dodnes.
 
„Tuzemský průmysl se velmi často – a právem – honosí titulem jedné z mála zemí na světě, která je schopna vyrobit letoun od A do Z zcela na svém území. Obdobnou schopnost si země drží i v oblasti vývoje a výroby leteckých motorů,“ říká. 
 
Jak potvrzují informace z agentury CzechInvest, která se v ČR stará především o podporu exportu, české firmy navíc stále zřetelněji promlouvají i do dalších oblastí, což dokládá rostoucí řada světových referencí a úspěchů. „Při bližším pohledu se tak ukazuje význačná konkurenceschopnost domácího průmyslu, jehož portfolio zahrnuje všechny hlavní podoblasti. Jako první lze uvést výrobce systémů pro řízení letového provozu a radarové techniky, kteří díky svému umístění vytvářejí z východočeského města Pardubice významný hub,“ připomíná Michal Janečka fakt, že při pohledu na český letecký průmysl je třeba hovořit také o dalších souvisejících odvětvích. 
 
„Zástupcem skutečně globálních rozměrů je v tomto případě společnost ERA, poskytovatel ATM systémů a vojenských řešení pro detekci, sledování a identifikaci cílů. Produkty našly uplatnění od Spojených států amerických přes Velkou Británii po Indii, Čínu nebo Austrálii. Působnost ve více než šedesáti zemích či zakázky pro NATO tak mluví za vše,“ přidává jeden z příkladů Janečka s tím, že další chloubou domácí produkce je firma ELDIS, jejíž aktivní radarové systémy pokrývají oblast vzdušného prostoru v Kanadě, Rusku či Indonésii. Trojici úspěšných uzavírá firma Retia, která obdobně nabízí přehled nad vzdušnou situací a může se prezentovat zakázkami od Ministerstva obrany Vietnamu nebo Airbus Defence and Space.
 
„Letecký průmysl v České republice prokazuje, že i relativně malý region dokáže hrát na mezinárodním poli významnou roli. O to více je potěšující, že se stále rozšiřuje povědomí o kapacitách tuzemských firem, a to i mimo oblasti, v nichž jsme tradičně uznáváni. Tradice a zkušenost, stejně jako vlastní výzkum a vývoj, společně s respektem k současnému vývoji utváří ve výsledku komplexní portfolio produktů, které můžeme světu nabídnout. Je zde tak velký předpoklad pro to, aby na počátku druhého leteckého století v České republice započalo období, ve kterém je země viděna perspektivou vyvstávajícího lídra v nových oblastech,“ dodal Janečka. 
 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Amerika potřebuje trh s 500 miliony spotřebitelů, připomíná politolog Prorok. Kanada, Mexiko, Grónsko, Panama...

21:55 Amerika potřebuje trh s 500 miliony spotřebitelů, připomíná politolog Prorok. Kanada, Mexiko, Grónsko, Panama...

„Eskalování konfliktů vytváří riziko třetí světové války. Navyšování vojenských výdajů může sice zvý…