„Střepiny, jakož i úlomky letadla se našly v tělech obětí. Tyto díly jsou podobné vzorkům (rakety), poskytnutým expertům pro srovnávací analýzu,“ uvedl Vovk podle ČTK.
„Nikdo nepochybuje o tom, že malajsijský boeing byl sestřelen raketou Buk, která byla dodána z Ruska a po teroristickém činu vrácena zpět,“ uvádí Vovk, který je toho názoru, že bez ruského vědomí a pomoci by separatisté nikdy takovou výzbroj neměli.
Novináři však tvrdí, že se nejedná o dostatečný důkaz proti Rusku, jelikož obě země, Rusko i Ukrajina, vlastní rakety Buk ještě z dob Sovětského svazu. Mnozí souhlasí s tím, že se jedná o nejvěrohodnější verzi, tvrdí však, že nelze „vyloučit ani jiné scénáře“.
Závěrečná zpráva o příčině tragédie má být podle nizozemských úřadů zveřejněna 13. října. „Odhalení viníků má však na starosti jiný tým vyšetřovatelů.“
Při katastrofě, ke které došlo loni v červenci, přišlo o život všech 298 lidí, kteří byli na palubě. Od té doby se vzájemně obviňují Rusko s Ukrajinou, kdo za tragédií stojí.
Rusko přitom vetovalo návrh Rady bezpečnosti OSN na „zřízení mezinárodního tribunálu pro potrestání viníků tohoto leteckého neštěstí“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: spa