Exprezident Klaus ve Vídni: Rozdělení Československa bylo přátelské, pečlivé a odpovědné. Děkuji Mečiarovi

24.05.2018 12:14 | Zprávy

Prezident Václav Klaus vystoupil na půdě vídeňské vysoké školy diplomacie k tématu rozdělení Československa. Podle jeho názoru přineslo jen samá pozitiva a vztahy mezi Čechy a Slováky jsou nyní lepší, než byly ve společném státě.

Exprezident Klaus ve Vídni: Rozdělení Československa bylo přátelské, pečlivé a odpovědné. Děkuji Mečiarovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Prezident v úvodu svého vystoupení připustil, že přes úspěšné rozdělení země není spousta lidí schopna jeho klady docenit. „Přitom šlo o velmi přátelské, pečlivé, odpovědné rozdělení a spolupracovaly na něm stejnou měrou a ve shodě obě strany. Zejména pokud jde o mezilidské vztahy, šlo o velmi citlivé rozdělení země,“ řekl Klaus s tím, že Češi a Slováci necítili při rozdělení ani po něm žádné antipatie. „Vzájemné vztahy jsou nyní ještě lepší než dřív.“

Zároveň Klaus podotkl, že je třeba odmítnout „úmyslné a záměrně nepravdivé interpretace událostí té doby“. „Nesmíme dovolit, aby bylo přátelské a poklidné rozdělení společného státu zneužíváno pro aktuální politické hry,“ konstatoval Klaus, který je (společně s Vladimírem Mečiarem) považován za hlavního „architekta“ rozdělení Československa. Ve Vídni byl ostatně přítomen také Mečiar, který v době rozdělení země stál v čele HZDS.

Celý projev v němčině najdete ZDE.

Václav Klaus také hovořil o období komunismu, kdy bylo zapovězeno svobodně diskutovat o výhodách a nevýhodách společného státu. „My Češi jsme v té době sledovali jediný cíl, kterým bylo ukončit komunistický režim. Plně jsme si tak neuvědomovali, že Slováci vedle komunismu pociťují také nedostatek svobody pro svůj národ,“ připouští tehdejší premiér a předseda ODS, která několik měsíců před rozdělením obou států, zvítězila na „české straně“ ve volbách.

Prezident ve svém vystoupení rovněž zdůraznil, že snahy Slováků osamostatnit se nebyly důsledkem politiky v roce 1992. „A to navzdory tomu, že to někteří dodnes neustále opakují,“ řekl Klaus a dodal, že česká politická reprezentace před červnovými volbami v roce 1992 se na rozdělení státu nepřipravovala. „Nejsem si tím úplně jist na slovenské straně, byť teď primárně nemyslím Vladimíra Mečiara, ale spíš tehdejšího premiéra Jána Čarnogurského a jeho vládu.“

V závěru svého projevu prezident uvedl, že respektoval výsledek voleb v roce 1992, který jasně signalizoval, že Slováci chtějí samostatný stát. „Další vývoj byl již jen logickým vyústěním voleb, kdy na Slovensku zvítězila HZDS. Chtěl bych využít této příležitosti a poděkovat Vladimíru Mečiarovi. Bez něho by nebylo možné dovést proces rozdělení Československa ke zdárnému konci. Při často obtížných jednáních jsme nepřipustili spory ani konfliktní situace. Věděli jsme, že ústupky jsou nevyhnutelné. Jsem si tím jistý i dnes a vývoj posledních 26 let nám dává za pravdu.“


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelenský a „konec kapesného“. Tak končí američtí vazalové, vzkazuje Drulák

12:35 Zelenský a „konec kapesného“. Tak končí američtí vazalové, vzkazuje Drulák

Spojené státy jsou klíčovým hráčem pro válku na Ukrajině. Jak současným mezinárodním děním zamíchá z…