Z vedení pražské Národní knihovny byl Ježek po čtyřech letech odvolán tehdejším ministrem kultury Václavem Jehličkou. Důvodem byla zakázka na stavbu nové budovy knihovny. „Dodnes ji vnímám jako smysluplnou. Zásah vlády pak jako nespravedlivý a nepatřičný,“ vzpomněl Ježek, jenž toto však nepovažuje za svou největší životní prohru.
Původní text ZDE
Za tu považuje neúspěch akce Děkujeme, odejděte. „V roce 1999 jsme dali v kavárně Slavia dohromady jistý text. Požadovali jsme, aby pánové Klaus a Zeman odešli z politiky. A co se stalo, jsou prezidenty České republiky,“ podotkl Ježek s tím, že dnes daleko více mlčí. „Když se člověk podívá na výsledky voleb, zjistí, že bublina lidí a přátel, s nimiž se stýká, je věc jedna, a většina věc druhá,“ dodal.
Zdůraznil však to, že v době třicátého výročí pádu komunismu bude v čele vlády pravděpodobně dál stát bývalý spolupracovník StB. „Na druhé straně myslím, že důležité je, že lidé přicházejí k volební urně a vědí to, a nevadí jim to. Pochopil jsem, že většina lidí má na tohle jiný názor než já, a akceptuji to,“ sdělil Ježek se slovy, že on prezidenta a ani premiéra nepovažuje za šéfy. „Šéfa si představuji jinak,“ sdělil.
Dále se rozhovořil o hnutí ANO Andreje Babiše. „Posunuli se zprava doleva. Levicovým stranám vypálili rybník. Sociální demokracie se může jít klouzat,“ sdělil Ježek. Média veřejnoprávní služby podle něj mají daleko důležitější roli nyní než před 20 či 25 lety. A to z toho důvodu, že v Česku je mnoho soukromých médií ovládaných byznysmeny i politiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef