Předseda vlády Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci před kamerami ČT zhodnotil půlrok českého předsedání Radě Evropské unie. Zdůraznil, že předsednická země musí vždy hledat kompromisy, což podle jeho vlastních slov kabinet opravdu dělal, ale nezůstal jen u toho. „My jsme tak postupovali, ale současně i tak, aby naše předsednictví ve výsledku zahrnovalo zájmy občanů České republiky," poznamenal ministerský předseda.
Podle Fialy to byl složitý půlrok, který ovlivnila ruská invaze na Ukrajinu a s ní spojená energetická krize a inflace. Z toho prý pro české předsednictví vyplývala nutnost splnit řadu úkolů a Fiala svým spoluobčanům oznámil, že tato rozhodnutí byla přijata jak ve prospěch občanů EU obecně, tak pro občany Česka zvláště. „Musíme si uvědomit, že evropská politika se neustále propisuje do života Evropanů a tedy i do života občanů České republiky. ... Získali jsme respekt, který teď musíme dál využívat při dalších vyjednáváních,“ řekl Fiala.
Pro české občany jsou podle Fialy zásadní kroky domluvené v oblasti energetické politiky, aby v Česku a v celé EU bylo dost energie i v nelehkých časech.
Za úspěch označil i to, že se českému předsednictví podařilo dojednat balík finanční pomoci EU určený Ukrajině na rok 2023 ve výši 18 miliard euro. I díky této finanční pomoci Ukrajinci nebudou nuceni k masovým odchodům z vlasti a nemusí tak nastat další migrační vlna, která by hrozila, pokud by se finanční pomoc nepodařilo domluvit.
Česko prý uspělo i v oblasti životního prostředí.
„Dosáhli jsme řady dohod, které snižují emise CO2, ale taky snižují naší závislost na Rusko. A současně, což je důležité u těch vyjednaných věcí, dohody obsahují pojistky proti negativním dopadům na naše občany a firmy. Např. odklad opatření v případě, že ceny energií budou nadále vysoké. Automatické uvolňování povolenek v případě růstu jejich cen. 30 procent povolenek pro české teplárenství zdarma a další věci, které zase v konkrétních dopadech pocítí naši občané,“ pravil Fiala s tím, že objem finančních prostředků, které vyjednala Česká republika pro modernizaci přesáhl balík 1200 miliard korun.
„Evropa musí podporovat Ukrajinu, protože Ukrajina se brání a bojuje proto, abychom nemuseli bojovat my. Naše humanitární a finanční pomoc také pomáhá tomu, aby další desetitisíce a statisíce Ukrajinců nemusely utíkat ze své země a zachraňovat své životy v dalších evropských zemích. Aby mohly zůstávat doma, jak si to oni sami přejí,“ pravil Fiala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp