Fiala na Filipínách. Řešil s prezidentem Tchajwan a Ukrajinu

17.04.2023 20:21 | Ze sítí

Setkání s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším má za sebou premiér Petr Fiala (ODS). Sešel se s ním dnes v Manile, projednávali posilování diplomatických a hospodářských vztahů obou zemí i mezinárodní politiku. Filipínský prezident na společné tiskové konferenci po setkání uvedl, že s Fialou diskutovali mimo jiné o problematice Západofilipínského moře, o situaci v Tchajwanském průlivu a o válce na Ukrajině.

Fiala na Filipínách. Řešil s prezidentem Tchajwan a Ukrajinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

„Zdůraznili jsme, že obě naše země ctí demokracii, lidská práva a vládu zákona,“ prohlásil rovněž po jednání s českým premiérem syn někdejšího stejnojmenného filipínského diktátora Ferdinand Marcos, který jasně zvítězil v loňských prezidentských volbách na Filipínách.

Fiala uvedl, že Manila a Praha slaví padesát let vzájemných vztahů, a vyjádřil naději, že nynější návštěva přispěje k jejich dalšímu rozvoji. „Naše země slaví padesát let vzájemných vztahů, ale naše vztahy jsou mnohem delší,“ podotkl premiér a připomněl, že filipínský hrdina boje za nezávislost José Rizal se blízce přátelil a radil s českým profesorem Ferdinandem Blumentrittem a že českoslovenští občané pomáhali za druhé světové války bránit Manilu. Píše o tom mimo jiné ČTK či ČT24.

Fiala také o jednání informoval na svém facebookovém profilu.

„Na jednání s prezidentem jsem podpořil společné projekty v oblasti obranného průmyslu. Jde například o možné dodávky letadel pro filipínskou pobřežní stráž či projekt České zbrojovky na komplexní přezbrojení zdejší armády. Česko je také připraveno pomoci s modernizací místního zemědělství a potravinářství, což je další z oblastí spolupráce, o kterou má filipínská strana největší zájem. Zdůraznil jsem také zájem českých firem o účast na rozvoji místní energetické infrastruktury a nabízíme spolupráci v civilním letectví,“ píše Fiala.

„Přímo zde v Manile také došlo k podpisu tří memorand o spolupráci mezi českými a filipínskými firmami. Projeví se to na pracovních místech, ale hlavně na investicích do výzkumu a vývoje, který bude vždycky v Česku, což vytváří vysokou přidanou hodnotu a je to naším cílem,“ dodává Fiala.

Dopoledne Fiala zahájil v Manile podnikatelské fórum, kterého se zúčastnila asi stovka firem. „Tady je velký zájem o náš obranný průmysl... Ale Filipínci mají také velký zájem o spolupráci v oblasti zemědělství, už jsou zde rozběhnuty některé projekty, například na zpracování mléka, mají také zájem o spolupráci v oblasti dopravy, rozvíjí se dobře spolupráce v oblasti vesmírného výzkumu,“ řekl premiér.

„Jde tady o dodávání letadel nebo jednáme o přezbrojení filipínské armády,“ uvedl premiér ke spolupráci v obranném průmyslu. Jmenoval mimo jiné Českou zbrojovku, která podle něj nabízí modernizaci filipínské armády.

„Obchodní fórum v Manile je skvělou příležitostí, jak propojit na 100 zástupců českých a filipínských firem. Filipíny jsou rychle rostoucí ekonomikou a já jsem rád, že zde působí a budou působit české firmy v mnoha oblastech. Jde třeba o obranný průmysl, letectví nebo dopravu. Naše obchodní vztahy mají dlouhou tradici, která se datuje do 30. let, kdy na Filipínách otevřel svoje prodejny Tomáš Baťa,“ poznamenal Fiala také na sociální síti.

A takto hovořil Fiala před cestou: „Právě odlétám na pracovní cestu do Asie, kde v deseti dnech navštívíme šest zemí – Filipíny, Indonésii, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. Cílem cesty, na které mě doprovází početná podnikatelská delegace Hospodářské komory a řada dalších podnikatelů, je vylepšování a rozvoj vztahů se zeměmi v tomto regionu a podpora českých firem na místních trzích. Celkově se této důležité obchodní mise zúčastní více než tři desítky zástupců firem. Podpora ze strany státu je pro české firmy důležitá všude na světě. Indo-Pacifik a střední Asie jsou ale pro Česko důležité i z dalších strategických důvodů. Věřím, že se nám v rámci takto intenzivního programu podaří podpořit nejen bilaterální, ale hlavně obchodní vztahy,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…