„Považujeme za důležité, abychom mohli mít jadernou energii, jádro jako čistý podporovaný zdroj. Považujeme za důležité, aby plyn byl tím přechodným zdrojem,“ řekl Fiala. Má to za důležité pro prosperitu země i pro občany. Česko podle něj chce zároveň rozvíjet obnovitelné zdroje energie v mnohem větší míře než dosud. „Mluvíme například o fotovoltaice na střechách veřejných budov nebo soukromých domů,“ poznamenal.
S Michelem diskutovali i o předsednictví a o možném termínu neformálního summitu v Česku. „Klademe na to velký důraz. Když jsme převzali vládu, tak jsme zjistili, že ne všechny věci jsou tak připraveny, jak bychom si představovali,“ uvedl premiér. Souvisí s tím podle něj i otázka rozpočtu.
Minulý kabinet ANO a ČSSD v srpnu navýšil rozpočet předsednictví o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Opoziční politici, ekonomové a další osobnosti v létě kritizovali tehdejší rozpočet předsednictví, ale i malou pozornost, kterou mu podle nich vláda věnovala. V letech 2007 až 2009 bylo na přípravu a dosud poslední české předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy korun.
Přestože nový kabinet SPOLU a Pirátů se STAN musí podle Fialy šetřit na provozních výdajích, je připraven na předsednictví v případě potřeby peníze přidat. Pracuje na tom podle něj intenzivně ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN), který se dnešního jednání též zúčastnil, stejně jako Fialova poradkyně pro věci EU Jolana Mungengová.
Ministerský předseda také věří, že Visegrádská skupina (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) může nalézt společné zájmy, které bude rozumně prosazovat na evropské půdě. Spolupráci ve V4 má Fiala za důležitou, nesmí však být jediná.
„Chceme nalézat dobré vztahy i s dalšími evropskými zeměmi, být aktivním hráčem v Evropské unii, vytvářet zájmové koalice na tématech, která jsou pro Českou republiku důležitá a kde se shodneme s jinými evropskými zeměmi,“ dodal.
Michel hovořil na tiskové konferenci o zásadních evropských prioritách. Zmínil konsolidaci EU založené na svobodách a demokratických hodnotách, otázku energetiky, digitální transformace a klimatické politiky, ale také nutnost diskuse o posilování evropské bezpečnosti. „NATO je klíčový prvek evropské bezpečnosti, ale měli bychom rovněž posilovat vlastní evropské možnosti a kapacity, tak abychom byli schopni hájit naši stabilitu a bezpečnost,“ dodal předseda Evropské rady.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.