Filip začal sjezd zostra: Za Nečasovy vlády po nás šli a sledovali nás

14.05.2016 12:24 | Zprávy

Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa čeká v sobotu a neděli v Praze nejtěžší stranický sjezd od roku 2005, kdy v čele strany vystřídal Miroslava Grebeníčka, tvrdí server Aktuálně.cz. Filip totiž v boji o předsednické křeslo má dva protivníky, oba výrazné kritiky jeho nepříliš revolučního vedení strany – Ivana Hrůzu a Josefa Skálu.

Filip začal sjezd zostra: Za Nečasovy vlády po nás šli a sledovali nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

I když komunisté dosáhli dobrých výsledků v krajských a sněmovních volbách, ve straně přesto roste nespokojenost. Ze Skály se prý najednou stal vážně braný protivník letitému předsedovi. Filip proto se svým týmem sepsal hodně ostrou zprávu o činnosti strany, aby přesvědčil straníky, že je dál revolučním komunistou.

Celou zprávu má Aktuálně.cz k dispozici a ukázky z jejího textu zveřejnil. K tomu, aby KSČM výrazněji uspěla, je podle Filipova názoru potřeba rozbít antikomunistickou frontu. „Neustále narážíme na silný antikomunismus ve většině sdělovacích prostředků,“ řekl Filip spolustraníkům a vybídl je, aby se na nepřátelská média dobře přichystali: „Vystupování musejí být dobře připravená, odpovědi na často záludné otázky jasné, stručné a výstižné.“

Celý text je ZDE.

Sázka Filipova týmu na útok proti antikomunismu je vidět i z dalších připravených dokumentů pro sjezd. Jeden z nich se jmenuje „Boj proti antikomunismu ve všech jeho formách“.

Za vlády Petra Nečase prý „vládní a další orgány byly zaúkolovány zcela nadstandardním sledováním činnosti strany a všech, kdo s ní jakkoli spolupracují“. Dále jsou to antikomunistická média, byť prý po pádu pravicové vlády jsou „méně agresivní“.

Proti antikomunismu pomohou právníci

Dokument doporučuje, aby strana využívala sympatizující právníky „k rozboru konkrétních případů a návrhu postupu a také k zobecňování využívání právních prostředků při postupu proti radikálnímu antikomunismu“.

Sledujte sjezd KSČM online:

Vedení strany prý také předloží straníkům dokument „Informace o analýze období před rokem 1989“, který protestuje proti „současné manipulaci historických faktů“. Dokument zdůrazňuje, že „širokým lidovým masám“ byla nabídnuta dobrá úroveň zdravotnictví, školství, kultury a rekreace. Dokument přiznává „smutnou kapitolu“ 50. let, uznává zásluhy Pražského jara, v 80. letech však už strana prý ztratila podporu veřejnosti. To však podle KSČM nemělo vést k tomu, aby se odpůrci socialismu „podvodem pod zneužitými hesly svobody a demokracie“ zmocnili vlády.

Varování radikálům uvnitř strany

Filipovo vedení zároveň varuje radikálnější skupiny ve straně. „Problémem bylo vytváření některých radikalizujících se skupin vně i uvnitř KSČM, jež vnášely do činnosti až určité prvky populismu, neklidu s cílem, aby si vydobyly postavení a získaly pro sebe určité výhody pod heslem, že jsou jedinými opravdovými vykladači učení Marxe, Engelse a Lenina,“ píše se ve zprávě vedení.

Filip ve zprávě také vysvětluje, jak se mohlo stát, že nespokojení voliči po pádu pravicové vlády Nečase nepřešli ke KSČM: „Masivní podpora především médií ‚mainstreamu‘ kandidujícím hnutím ANO 2011 a Úsvit způsobila, že byly i po předchozích negativních zkušenostech s projektem Věci veřejné (a následnické LIDEM) považovány voliči za způsobilejší subjekty k řešení nespokojenosti lidí než historické politické strany.“

Filip kritizoval také fakt, že zejména v malých a středních obcích se nepodařilo najít dost kandidátů. Naopak pochválil poslanecký klub, který je prý „aktivním realizátorem naší politiky“.

Delegátům také vzkázal, že do vedení strany mají vybírat ty, kteří představují kontinuitu. Šanci by ale měli zároveň dát mladším kandidátům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…