Finanční nájezdník, sponzor revolucí, Obamův vodič. Seznamte se, toto je George Soros

22.04.2017 9:04 | Zprávy

Týdeník Reflex ve svém posledním čísle přinesl několikastránkový portrét „miliardáře a sponzora barevných revolucí“ George Sorose. Člověka, jehož svět se prý v posledních dnech začíná rozpadat, zejména proto, že v Bílém domě již nesedí Barack Obama, který se v mnoha oblastech řídil Sorosovými radami.

Finanční nájezdník, sponzor revolucí, Obamův vodič. Seznamte se, toto je George Soros
Foto: Repro foto youtube.com
Popisek: George Soros

Narodil se v srpnu 1930 v Budapešti jako György Schwartz v zámožné rodině židovského původu, která se ovšem k judaistickým tradicím příliš nehlásila. Jeho otec si následně ve třicátých letech nechal změnit jméno na Soros. Díky jeho padělatelské zručnosti rodina na falešné dokumenty přečkala válku a unikla transportu, ale následný nástup komunistů přiměl sedmnáctiletého George Sorose ze země odejít.

Studoval na London School of Economics, kde jej prý velmi zaujaly přednášky rakouského profesora Karla Poppera. Jeho slavnou teorii „reflexivity“ následně začal používat při své práci ve finančním sektoru, za kterou odešel do USA. I díky jí si rychle získal pověst geniálního investora. Jeho doménou se staly hedgeové fondy, ve kterých se obchoduje s největším rizikem, ale také s potenciálem největšího zisku. A mladý Soros se v této oblasti rychle stal králem.

Jeho fond Quantum rostl naprosto zázračným způsobem. Existuje řada modelů, kolik by dnes vydělal investor, který by mu na začátku sedmdesátých let svěřil tisíc dolarů, ale víceméně všechny předpokládají současný výnos v milionech – tedy na úrovni tisícinásobku základního vkladu.

Britský historik Niall Ferguson ve své knize Vzestup peněz věnuje Georgi Sorosovi a úspěchu jeho hedgeových fondů poměrně značný prostor. Jeho příběh korunuje historkou, kterak pan Soros, v té době už uznávaný guru finančníků, bodře vtipkoval s mladším kolegou spekulantem a popichoval jej, kolik má ve svém fondu. Mladý burzián pyšně vyslovil částku v řádu jednotek miliard dolarů, načež se George Soros začal hurónsky smát: „Tomuhle ty říkáš ‚něco mít‘?“

Postupem času ale finančník zjistil, že vůbec největší zisky přinášejí masivní útoky na rozkolísané měny. Jeho vrcholným kouskem byl útok na britskou libru v roce 1992. Využil tehdy ekonomických problémů Británie a spolu s dalšími spekulanty přinutil britskou centrální banku radikálně devalvovat kurs libry. Británie kvůli tomu musela vystoupit z Evropského mechanismu směnných kursů a zastavit své přípravy na přijetí eura (už se k nim nikdy nevrátila), George Soros tehdy shrábl za jediný večer miliardu dolarů. A navíc má od té doby status legendy a „toho, kdo zlomil Bank of England“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…