Firma vysoudila na ČT milion. Režisér si nezjistil jméno a poplival ji ve filmu

12.04.2019 14:34 | Zprávy

Režisér Filip Renč „blbou shodnou okolností“ zařídil, že veřejnoprávní televize byla soudní cestou donucena k zaplacení jednoho milionu korun. Dalších dvě stě tisíc musí ČT zaplatit na soudních nákladech. Jak se to Filipu Renčovi podařilo? Nahlédněte.

Firma vysoudila na ČT milion. Režisér si nezjistil jméno a poplival ji ve filmu
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Firma vyrábějící armádní svítidla či zaměřovače Armypol vysoudila na České televizi milion korun odškodného. Režisér Filip Renč totiž jméno podniku poškodil ve filmu. Sám tvrdí, že šlo jen o blbou náhodu. Prý nevěděl, že firma nesoucí toto jméno opravdu existuje, vymyslel si ho, aby diváka nasměroval např. na společnost Omnipol.

„Je to blbá shoda okolností. Ten název jsem vymyslel, aby to evokovalo armádu a třeba Omnipol. Šlo mi o zvuk toho jména, je náhoda, že z toho má televize problémy,“ uvedl Renč. Jedním dechem však dodal, že si to měla ohlídat sama ČT. „Když někomu vymyslím jméno, tak při schvalovacích procesech musí někdo říct: Takto se to jmenovat nemůže. To režisér neuhlídá,“ zdůraznil. Jeho vyjádření přinesl server Aktuálně.cz.

Česká televize se zatím ke sporu nechce vyjadřovat. Počká prý, až dostane verdikt soudu v písemné formě a prostuduje ho.

Film Krutá nevěra vypráví o trojici lidí. Jedna žen svede předem vytipovanou oběť, kolegové nafotí jejich intimní řádění a poté společně vyfocenou osobu vydírají. Autorem nápadu je prý známý publicista Josef Klima, ale ten tvrdí, že ve scénáři použil jiný název firmy. Právě proto, aby nedošlo ke shodě mezi vymyšlenou a skutečnou firmou. Renč však název společnosti změnil a průšvih byl na světě. Problém to byl o to větší, že se ve filmu tvrdí, že byl inspirován skutečnými událostmi.

Firmu Armypol to tedy opravdu mohlo poškodit. ČT už snímek uložila do trezoru a nevysílá ho.

Není přitom bez zajímavosti, že podobné trable neřešila veřejnoprávní televize poprvé. Server připomněl, že podobné patálie s sebou přinesl i seriál Návštěvníci z roku 1984.

„Proti seriálu začala protestovat vdova po známém archeologovi Janu Filipovi Alena, podle níž byla jedna z postav až příliš podobná jejímu manželovi. Ten byl tak vylíčen v nelichotivém světle. Případem se dokonce musel zabývat soud. Ten počátkem 90. let řekl, že stížnosti vdovy jsou oprávněné. Česká televize proto musela akademika Filipa přejmenovat na Richarda. Každý, kdo v seriálu původní jméno vyslovil, musel dodatečně nadabovat jméno Richard. Českou televizi předabování přišlo na sto tisíc korun,“ napsal server.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…