Fischer odmítl slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že „NATO se nachází ve stavu klinické smrti“. Připustil však, že Macron pojmenovává nové strategické výzvy, které stojí před EU a tím i před Českem. Např. varuje před tím, že řada bojovníků Islámského státu má evropský pas a po té turecké invazi se mohou vydat do Evropy, „Mohou představovat hrozbu pro Francii, ale i pro Českou republiku,“ konstatoval Fischer.
Ocenil, že Macron v rozhovoru pro The Economist hovořil např. o digitální suverenitě, kde se vymezoval např. vůči Číně. To Fischer ocenil
Podle hosta to však nemění nic na tom, že Macron neměl označovat NATO za „klinicky mrtvé“, zvlášť když i francouzské stíhačky chrání vzdušný prostor nad pobaltskými státy, kde opakovaně dochází k nedovoleným vstupům ruských letounů nad toto území.
Podle Fischera je třeba trvat na tom, že členové NATO si v případě ohrožení pomáhají, ale podle článku 4 Washingtonské smlouvy si také sdělují informace o svých plánech, a i to by se mělo opravdu dít. V rámci předávání informací by si prý diplomaté měli přečíst dlouhý projev prezidenta Macrona k velvyslancům, který byl plný informací, a Češi by se o něj měli zajímat.
„Macron totiž rozebírá naši současnost a naši budoucnost a upozorňuje na nové civilizační výzvy. Proto je potřeba, abychom nejenom odsuzovali titulky z Macronových projevů, ale abychom skutečně uvažovali o tom, co říká,“ požádal posluchače Fischer.
Poté se host zastal Macrona v jeho volání po posílení evropské obrany. „Mám pocit, že Macron tady o evropské armádě nemluví, ale mluví o užší evropské obranné spolupráci,“ pravil Fischer s tím, že už za časů exprezidenta Baracka Obamy se Američané obrátili spíše směrem k Pacifiku a Evropa se musí sama zajímat o to, co se děje v Sýrii a v dalších zemích Blízkého východu, protože nás to ovlivňuje.
Zdůraznil však také, že musíme řešit i palčivější otázky.
„Evropský projekt má velké starosti. To je tedy bolehlav, bez kterého by se nám žilo lépe. My nevíme, v jakém vztahu budeme za měsíc se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska, ale my tady řešíme Macronovy projevy,“ podivoval se Fischer.
Jistěže se nám nemusí líbit všechno, co Macron říká, ale máme příležitost o tom s ním mluvit a měli bychom to opravdu dělat a hovořit s francouzskými politiky i o věcech, které se nám zrovna nelíbí.
Ve druhé polovině rozhovoru Fischer přiznal, že ho budou rozhodně zajímat příští prezidentské volby a bude připraven v nich kandidovat, ale v tuto chvíli se věnuje práci v Senátu. Vychází z toho, že další prezidentské volby budou až v roce 2023.
„Já bych nerad mluvil o volbách, vzhledem ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana. Přišlo by mi to dokonce i nemístné,“ pravil Fischer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp