Fotil se s Merkelovou, zpět do Sýrie nejde: Chci v Německu i rodiče

11.12.2024 9:22 | Zprávy

Diktátor Bašár Asad padl. Asi nejznámější syrský uprchlík, který si v roce 2015 udělal selfie s tehdejší kancléřkou Angelou Merkelovou, se ale k návratu domů nechystá. Místo toho by do Německa rád dostal ještě své rodiče. Rozhodl se popsat, proč v obrodu Sýrie nevěří ani po Asadově pádu. Mezitím se lidé v Damašku, v hlavním městě Sýrie, snaží co nejrychleji vrátit k normálnímu životu. Otevírají se obchody a zákazníci v nich nakupují. I čokoládu.

Fotil se s Merkelovou, zpět do Sýrie nejde: Chci v Německu i rodiče
Foto: Repro: ZDF
Popisek: Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro německou televizní stanici ZDF

Anketa

Chcete, aby v rámci koalice STAČILO! kandidovala i SOCDEM Jany Maláčové?

60%
30%
hlasovalo: 4859 lidí
V roce 2015 si Anas Modamani udělal selfie s tehdejší kancléřkou Angelou Merkelovou. Jeho snímek obletěl svět. Tehdy mu bylo 18, dnes je mu 27 a sleduje dění ve své zemi. Tamní diktátor Bašár Asad sice padl, ale Modamani v rozhovoru pro nejčtenější německý deník Bild prohlásil, že se k návratu do vlasti vůbec nechystal. Naopak by byl rád, kdyby azyl v Německu dostali i jeho rodiče, o což usiluje už devátý rok, ale dosud neuspěl. A teď má obavu, že po pádu diktátora bude ještě těžší dostat rodiče do Německa.

„Německo už nechce uprchlíky, i když v Sýrii stále probíhá válka. Svou rodinu jsem dlouho neviděl, byl bych rád, kdyby zde mohli požádat o azyl. Moje rodina musela nedávno spát ve sklepě a na chodbě kvůli náletům na Damašek. Je to stále nebezpečné. Země je zničená, v Sýrii už nejsou peníze, dlouhodobě to není místo k životu,“ poznamenal.

Jenže pokud Bašár Asad prchl ze země, tamní diktatura skončila a německé úřady mají o argument více, proč další Syřany nepřijímat.

Sedmadvacetiletý mladý muž se kvůli situaci ve své zemi odmítá vrátit do vlasti. Podle deníku Bild pracuje jako kameraman na volné noze, vystudoval obchodní komunikaci, oženil se s Ukrajinkou a nyní s ní žije. Už dva roky má německé občanství a deportace se bát nemusí. „V Sýrii už nemám byt, práci ani přátele. Do Sýrie poletím pouze na dovolenou a za rodinou – pravděpodobně příští rok, až bude letiště opět v provozu.“

BBC hlásí, že v Damašku se opět otevírají obchody a do nich se vracejí zákazníci. V hlavním městě se lidé vracejí i do práce a snaží se v maximální možné míře vrátit k normálnímu životu.

Pro jednu čokoládovnu v Damašku znamená pád Asadova režimu i změnu zákazníků.

„Znovu jsme otevřeli beze strachu, protože lidé, které dnes obsluhujeme, nás teď vůbec nezastrašují. Předtím tu každý, kdo k nám přišel nakupovat, buď zastupoval generála nebo ministra loajálního Asadovu režimu. Teď už to, díky bohu, není ten případ,“ prozradila zaměstnankyně čokoládovny Joud Insani. „Naše životy se nepochybně zlepšily,“ doplnila.

Anketa

Jak hodnotíte opatření, která v době nejhoršího covidu přijímala vláda České republiky?

hlasovalo: 13067 lidí
Většinu lidí prý rozčilují probíhající izraelské letecké útoky. Izraelci jich během pár dní provedli stovky. Na různé cíle v Sýrii tak, aby je nový režim nemohl potenciálně využít proti Izraeli. Současně platí, že Syřané jsou z posledních let na různé izraelské útoky relativně zvyklí.  

„Podle izraelské armády do úterý proběhlo nejméně 350 náletů, které srovnaly se zemí vojenské objekty po celé Sýrii a vyřadily námořnictvo, stíhačky, bezpilotní letouny, tanky, systémy protivzdušné obrany, zbrojní závody a širokou škálu raket a střel,“ napsal k izraelským útokům americký list New York Times.

Izraelští představitelé uvedli, že ničí zbraně a vojenská zařízení, aby se nedostaly do rukou islamistických extremistů.

„Nemáme v úmyslu vměšovat se do vnitřních záležitostí Sýrie, ale rozhodně hodláme udělat vše, co je třeba k zajištění naší bezpečnosti,“ prohlásil v úterý izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Mám tři dotazy

1) Je možné to zelené šílenství EU ještě vůbec zastavit? Co by se muselo stát? 2) Podaří se EU zastavit nelegální migraci? Jak? 3) Jaké největší výzvy jsou podle vás před EU - námi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 17 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Snad si nikdo vážně nemyslí,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 11.12.2024 9:57:48
že se Syřané najednou začnou houfně z Evropy vracet domů. Ono se totiž může ukázat, že Asadův režim byl proti tomu, co tam může vzniknout, jen slabý čajíček. Myslím si, že opak bude pravdou a můžeme očekávat další exodus migrantů do Evropy.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Nakupování na Vánoce: Jídlo zdražuje, alkohol se drží

17:01 Nakupování na Vánoce: Jídlo zdražuje, alkohol se drží

Vánoční shon je v plném proudu a Češi už začínají řešit nákupy na sváteční tabuli. Sehnat máslo, maj…