Francie má dostatek sil, aby přistěhovalce integrovala, ujistil bývalý velvyslanec. A Le Penová prý nemá program, jako Farage

19.07.2016 19:58 | Zprávy

Hostem dnešního pořadu Interview ČT24 moderátorky Zuzany Tvarůžkové byl bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Tématem nebylo nic jiného než situace ve Francii po teroristickém útoku v Nice.

Francie má dostatek sil, aby přistěhovalce integrovala, ujistil bývalý velvyslanec. A Le Penová prý nemá program, jako Farage
Foto: youtube.com
Popisek: Teroristický útok ve francouzském Nice

„Francie si na ten výjimečný stav zvykla. Celý politický konsenzus se ustavil na tom, aby výjimečný stav po událostech v Nice trval. Francie je ve stálém vnitřním i vnějším napětí. Je vidět i napětí mezi politiky navzájem,“ řekl úvodem Fischer.

„Je vidět, že lidé chtějí vysvětlit, co se stalo špatně. Je potřeba pracovat s bezpečnostním aparátem, ale i s veřejností,“ podotýká Fischer a dodává, že podle něj je nyní důležitá debata o tom, zda má Francie nadále bombardovat Sýrii kvůli Islámskému státu. „Musíme si připustit, že jsme diváky v divadelním kusu, kdy nevíme, co se všechno děje. Během fotbalového EURA byly zmařeny pokusy o atentát, o čemž se nemluví. Ale je to skutečnost. Systém funguje,“ říká.

Kuriózní podle něj je, že mnoho zemřelých v Nice byli muslimové, kteří mají dnes pohřby v mešitách. „Je to město, kde se lidé ale umějí také radikalizovat,“ poukazuje na multikulturalismus města Fischer.

Podle něj je nutné nyní řešit situaci v Sýrii. „Zde se bojuje proti Islámskému státu. Ale nejenom, je zde i občanská válka. Tento konflikt nemůže sama Francie zvládnout. Měla by to nyní celé vyhodnotit. A je důležité, aby se ten bezpečnostní aparát trošku mohl také cvičit a odpočinout si. To zatížení je veliké. A Islámský stát chce vyčerpat ozbrojené síly evropských zemí,“ řekl. Důležité je podle něj také táhnutí za jeden provaz. „A to se v době zjitřené ne vždy daří,“ sdělil. 

„Je tady Francie, která prosperuje, které se daří. Jsou tu však i protesty v ulicích,“ pojmenovává současnost země galského kohouta Fischer. „Ve chvíli, kdy chcete respektovat a nechcete diskriminovat, zjistíte, že vám pro konkrétní práci chybějí nástroje. Stačí, že do jednoho vchodu v paneláku se nastěhuje několik rodin a začnou se shlukovat. Dochází k tomu, čemu říkáme ghetta,“ podotkl následně Fischer. Francie však podle něj má dostatek sil na integraci, není to však tak, že by ji lidé brali jako samozřejmost.

Následně se Fischer vyjádřil k nacionalistické političce Marine Le Penové. „Paní Le Penová se pořádně nedostala k moci se svými lidmi. Teprve nedávno se začalo přemýšlet o tom, co by se dělo, kdyby se dostala k moci. Nyní jsou spolustraníci ve stadiu, kdy musejí přemýšlet nejen o protestu, ale i o něčem pozitivním,“ podotýká s poukázáním na Nigela Farage. „Ten člověk neměl program. A když uspěl, odstoupil,“ zdůraznil Fischer.

Nutné podle něj je to, aby v Evropě byla nastolena vláda práva, vymahatelnost práva, a to na samé hranici schengenského prostoru. Je nutné podle jeho názoru také zpřísnit podmínky, za kterých budou přijímáni migranti. 

Závěrem se také hovořilo o vztahu Evropské unie s Tureckem. „Turecko je členská země NATO, spojenec. A je to země, která požádala o členství v Evropské unii. Není to země, kterou bychom teprve objevovali. Ale přesto nás zaskočil pokus o převrat, ale i kroky, které mu následují,“ podotkl Fischer. „Otazníky nad tím, jak se bude vyvíjet celá Evropská unie i Turecko, zůstávají,“ zmínil také exdiplomat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…