Fraška u sousedů. Ze scény na Hradě žasnou v Německu i na Slovensku

05.05.2017 10:14 | Zprávy

Zahraniční tisk komentuje výstup, v němž prezident Miloš Zeman mával holí na premiéra Bohuslava Sobotku. Na Slovensku mají za to, že se v sídle českých králů a prezidentů odehrála fraška, Němci mají za to, že Zeman v místech, kudy kráčela historie, Sobotku ponížil. Zahraniční reakce shrnuje ČTK.

Fraška u sousedů. Ze scény na Hradě žasnou v Německu i na Slovensku
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka demisi nedoručil. Na Hradě to ovšem nevěděli, ceremoniál před kamerami uspořádali

O politickém skandálu, ponížení nebo skutečné úrovni českého prezidenta píše německý tisk v souvislosti se čtvrteční schůzkou prezidenta Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou na Pražském hradě, při níž se oba politici v přímém televizním přenosu dostali do tvrdého sporu.

„Už roky se česká hlava státu Zeman a ministerský předseda Sobotka nemohou vystát. Ve čtvrtek došlo k ostré výměně názorů, která šokovala celou zemi,“ píše server listu Nordwest Zeitung.

Deník následně popisuje scény, při kterých Zeman v podstatě přijal demisi, kterou ale Sobotka na Hrad nepřinesl, nebo moment, kdy český prezident odešel ze sálu, i když ministerský předseda ještě hovořil.

Právě fotografii z tohoto okamžiku zveřejnil server listu Frankfurter Neue Presse, podle něhož Zeman znovu ukázal svou skutečnou „úroveň“. „Co se ze setkání stalo, by na každém divadelním pódiu bylo povedenou komedií. V politice se Zemanovo představení rovnalo tragédii,“ míní deník.

Také tento list popisuje výměnu názorů obou politiků v přítomnosti řady novinářů a televizních kamer včetně odchodu prezidenta ze sálu. „Tato (poslední) slova už ale (Sobotka) pronesl do prázdného prostoru. Světák Zeman ukázal ‚dobré způsoby‘: otočil se k šéfovi vlády zády a opustil během jeho dalšího vyjádření slavnostní sál.“

Obdobně se na kauzu dívají také na Slovensku. Podle Deníku N si Zeman svou roli při řešení vládní krize užívá.

„To, že na Hradě byl připraven ceremoniál pro rezignaci, ale premiér přijel Zemanovi nakonec jen ‚vysvětlit situaci‘, a nikoli podat demisi, je trapně směšná etuda, která charakterizuje oba. Prezidenta proto, že od rána věděl, že Sobotka mění plán, ale protokolární aranžmá nechal beze změny, jen aby nepřítele – kterým je pro něj předseda ČSSD od prezidentské volby 2003 – vykoupal ve vlastní šťávě,“ uvedl list Sme.

Podle Sme premiér jakoby předváděl ‚to nejlepší‘ ze své pověsti váhavého střelce a vývoj napovídá, že demisi již není nakloněn až tak nekompromisně, jak se zdálo dříve v tomto týdnu. List dodává, že vývoj kolem Sobotkovy demise se z dramatu pomalu mění ve frašku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…