Skrytý agent schválně porušil rychlost, avšak zaplacení pokuty policejní hlídce odmítl. Namísto toho nabídl policistovi úplatek. A každý jedenáctý ho přijal. Tímto způsobem prověřila generální inspekce za poslední čtyři roky 149 policistů, jejich identitu ovšem tají.
Tímto způsobem provádí GIBS desítky zkoušek spolehlivosti policistů. Ředitel generální inspekce Ivan Bílek uvedl, že agenti nesmí během testu provokovat, ale mohou jen čekat, jak policista zareaguje. „Existují tady určitá pravidla, která jsou celoevropsky účinná,“ vysvětlil.
Jeden z policistů, kterého generální inspekce nachytala, byl podezřelý z toho, že v době svého volna testuje pravost bankovek u prodejců a peníze si pak nechává. „Od oznamovatele převzal nalezenou pánskou černou koženou příruční tašku. Byla v ní finanční hotovost, zapalovač, náramkové hodinky, krabička s cigaretami. V souvislosti s tímto nálezem nevyhotovil žádný úřední záznam a všechny věci si ponechal jako svoje vlastní,“ popsala případ mluvčí inspekce Radka Sandorová.
Testovat by se mohli i úředníci
Policista byl obviněn a následně přišel i o práci. Většina jeho kolegů ale testy spolehlivosti vnímá negativně. „Je to nástroj, který nelze použít proti zločincům, ale proti policistům ho lze použít za nějakých, jasně stanovených podmínek. A v tom to vnímám jako diskriminační,“ kritizuje je ředitel protidrogové centrály Jakub Frydrych.
Testy spolehlivosti by se v budoucnu mohly týkat i strážníků nebo státních úředníků. Nyní inspekce připravuje analýzu, jak se testy osvědčily.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem