Gabal napsal, že „vztahy s Ruskem jsou po ingerencích Moskvy naší domácí rozepří a vážnou bezpečnostní agendou, kterou potřebujeme řešit“.
Načež položil dotaz: „Jak máme nejlépe postupovat?“ Za možnosti postupu vybral scénář nechat aktuální situaci ministrům zahraničí, vnést debatu i do Ruska anebo „se bránit ruskému vlivu“.
Vytvořil si i anketu na Twitteru, kde volilo 99 lidí. Zatímco věc by k dořešení přenechala ministrům zahraničí 4 procenta z nich, 9 procent by rádo vidělo i debatu i na Ruském území. Se ziskem téměř 87 procentních bodů pak zvítězila možnost obrany před ruským vlivem.
Vztahy s Ruskem jsou po ingerencích Moskvy naší domácí rozepří a vážnou bezpečnostní agendou, kterou potřebujeme řešit.
— Ivan Gabal (@ivan_gabal) May 11, 2020
Jak máme????nejlépe postupovat?
Nutno podotknout, že kromě toho, že se ankety zúčastnila necelá stovka hlasujících, trvala navíc pouze pět hodin. Sám Gabal proto přiznává, že nejde o reprezentativní ukazatel. „Indikativní 5hodinová pilotáž na twitteru jistě není reprezentativní, ale překvapivě silně ukazuje na zájem na obraně před ruským vměšováním, oproti zájmu na ofenzivě a zájmu na diplomatickém dialogu,“ podotkl.
Kromě podnětu pro další šetření v tom spatřuje možné body pro opozici. „Mohla by to být inspirace pro větší šetření, ale také indikace pro parlamentní opozici, kam mohou vést preference, alespoň v segmentu voličů, který se věcí zabývá a otázku reakce na ruský tlak řeší. Na rozdíl od váhání a appeasementu vlády a kolaborace dalších. Nepustíte se do toho v dalším kole jednání sněmovny? Není čas konat?“ uvedl.
K podobnému závěru Gabal dospěl i v rámci svého komentáře sepsaného ke dni Evropy. Varoval, že se nás „rozkladné působení Ruska a jeho kolaborantů začíná také bytostně týkat“. „Je patrné, jak se vnitřně rozkližuje, ve svých kořenech demokratická, ale rozkolísaná sociální demokracie. Nelze přehlížet, jak v souručenství se Zemanem zdegenerovalo hnutí ANO 2011, které mu pomohlo ke znovuzvolení a ochránilo ho před důvodným posunem před posouzení Ústavním soudem, a to jen a jen pro osobní ochranu svého předsedy, jeho konflikt zájmů a konsekventní máslo na hlavě. Neřešeno, obejito trikem, vrací se protiprávní jednání jako bumerang na hlavu svých původců,“ popsal.
I s poukazem na některé incidenty, z nichž nejvíce v médiích zněl ten ze Sokolova, pokračuje se slovy, že „rozklad pokračuje debilizačním odstraňováním amerických vlajek z míst osvobozených Američany“. Dále má jít o rozklad „nadřazováním stranické loajality nad kompetencí v nejvyšších patrech a zavíráním očí nad zlodějnami, podvody a korupcí, a nakonec i nad zcela otevřeným poškozováním suverénní pozice této země a nedodržováním ústavy prezidentem. Jde to ruku v ruce.“
Ruskému vlivu je podle jeho slov třeba aktivně čelit, nikoli mu „lokajsky sloužit, jak činí kolaborující skupiny a instituce“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak