Říká se tomu „školní turistika“. Rodiče se k ní uchylují v momentu, kdy chtějí své dítě zapsat na základní školu v jiném městě, než žijí, protože se jim sousední vzdělávací zařízení zdá kvalitnější. Dítěti se tím zvyšují šance na přijetí, protože základní školy jsou ve většině případů takzvaně spádové. To znamená, že při zápisu jsou upřednostňovány děti, které ke škole geograficky patří.
- Původní zdroj ZDE
Stává se však, že tím kvůli účelovému přehlašování trvalého bydliště dětí do místa „spádu“ vytoužené „základky“ vzniká obrovský převis poptávky nad kapacitou dané školy, což by ministr Gazdík rád změnil.
„Já zvažuji, že bychom se bavili o změně příslušného zákona, abychom zřizovatelům dali možnost více kritérií, než je pouze trvalé bydliště v obci. Mně by se třeba líbilo kritérium jako doba trvalého bydliště v obci, což by právě té (školní) turistice zabránilo,“ zmínil Gazdík pro ČTK.
Lidé, kteří se například v dané obci narodili, by pak podle ministra mohli mít větší šanci na přijetí než ti, kteří se do obce přihlásili jen kvůli škole před nedávnem na adresu třeba k příbuzným.
Proti Gazdíkovu návrhu se staví také například organizace Spolu, která pomáhá rodičům dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Podle Spolu by podmínky pro zápisy do spádové základní školy neměly umožňovat nastavení jiných kritérií, než je věk a bydliště dítěte.
Ministr školství chce o možnostech, jak tzv. školní turistiku omezit, ještě jednat se svými poradci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.