V České republice žije rozhodně méně početná komunita muslimů než ve Francii, podle BIS je i umírněná a nechce vyvolávat žádné střety. I přesto Randák uvádí, že by nebyl takový optimista, aby si myslel, že u nás nežije ani jeden člověk, ve kterém by nebyly radikální názory.
Vzpomenul i na výpočet možných radikálů, který vytvořily tajné služby. „Podle tohoto vzorce pět procent z muslimské komunity mohou představovat lidé, kteří mají tendenci se nějakým způsobem radikalizovat. Z nich pak tři procenta jsou ti, kteří už jsou ochotni podniknout nějakou akci,“ řekl s tím, že tím pádem by u nás bylo potenciálně nebezpečných až 30 lidí.
„Mně vadí, že se kolem toho chodí jako kolem horké kaše a nikdo neřekne: Ano, může se to stát. Protože ono se to skutečně stát může,“ řekl Randák o možném teroristickém útoku.
Podle mluvčího BIS Jana Šuberta můžeme být ale klidní. Do Česka rozhodně nepronikli žádní džihádisté či militantní kazatelé, tvrdí. „Do hlavy ale nikomu nevidíte,“ dodává vzápětí.
O tom, že skutečně tady není nikdo, kdo by chtěl českou muslimskou komunitu zradikalizovat, je přesvědčen i předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Alrawi. „Kdybychom si něčeho takového všimli nebo měli o někom nějaké pochybnosti, rázně bychom proti tomu zasáhli,“ dodal Alrawi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef