Generál Šedivý: Spojení Číny a Ruska? NATO zaspalo. To, pokud se dokončí... A k tomu další rána

15.06.2021 19:34 | Zprávy

Při spojování Ruska a Číny Severoatlantická aliance zaspala, kdyby se tyto dvě velmoci spojily i vojensky, jen těžko by se mohla nějaká opatření uplatňovat. A dalším probémem je Turecko, které začíná být na Rusku závislé a nikdo neví, jak to bude pokračovat. Generál a bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý, pedagog institutu CEVRO, zhodnotil výstupy ze setkání států i mocností při summitech a přidal vážná varování. Mimo jiné před ekonomickým prospěchářstvím míchaným se snahou demokratického prosazování v některých státech, které považuje za slabost Evropy.

Generál Šedivý: Spojení Číny a Ruska? NATO zaspalo. To, pokud se dokončí... A k tomu další rána
Foto: Cevro Institut
Popisek: Generál Jiří Šedivý

Členské státy Summitu G7 ve Velké Británii vyzvaly ke společnému postupu proti rostoucímu vlivu Číny a jeho omezení. „Závěry skupiny států jsou platné v síle skupiny, která rozhodnutí či doporučení přijímá. Byť má Čína určitě velmi významné postavení ve světové ekonomice, přece jenom nejvyspělejší státy sdružené do G7 znamenají poměrně velkou sílu a velký potenciál i ve vědě a výzkumu, tedy i v nových technologiích a samozřejmě ovlivňují i řadu dalších států, které jsou buď ve spojeneckém vztahu, nebo jednoduše respektují toto rozhodnutí. Takže ta síla je poměrně velká. Samozřejmě že Čína, která na summitu byla jmenována, se bude bránit a bude dělat vše pro to, aby se vliv G7 omezil, ale to je zcela běžná záležitost. Věc, se kterou se potkáváme, co je politika politikou,“ řekl Jiří Šedivý pro ParlamentníListy.cz.

Význam opatření je tedy dán potenciálem států, které patří mezi nejvyspělejší státy na světě a disponují obrovským ekonomickým, ale i vědeckým a výzkumným potenciálem. Svým rozhodnutím tak ovlivňují spojence, ale i státy, které jsou jejich vzorem. „Je třeba také akceptovat, že se Čína brání nařčení nebo odmítavému stanovisku, protože Čína se cítí a také je ekonomicky velmi silná. Její obyvatelstvo je nejpočetnější na světě, a tak se logicky snaží oponovat. Ale výhrady, které jsou činěny vůči Číně, se netýkají ekonomických záležitostí, ale i lidských práv, takže se střetávají různé názory a kulturní rozdíly mezi skupinou G7 a Čínou,“ vysvětlil bývalý náčelník generálního štábu.

Šedivý: Číně z opatření do smíchu není

Ale i v postoji členů G7 (Spojené státy americké, Evropská unie, Velká Británie, Japonsko, Kanada, Francie, Německo, Itálie) jsou prý vidět rozdíly. Často se stává, že státy, které ze zdárné kooperace s Čínou profitují, sice velmi opatrně Čínu kritizují a upozorňují na některé nepravosti, jako jsou porušování práv Ujgurů nebo problém Hongkongu a další, ale protože chtějí zachovat ekonomický profit, činí tak velmi opatrně a s vědomím, že to nebude mít zásadní vliv na chování Číny. Podle Šedivého se tento přístup týká i Ruska v případě evropských záležitostí: „Bohužel problém prospěchářství je z tohoto pohledu tak významný, že v řadě případů brání, aby se lidské společenství dostalo o kus dál třeba v oblasti životního prostředí,“ upozornil Šedivý.

Výzvy proti Číně zazněly i na summitu Severoatlantické aliance. Podle společného prohlášení čínské ambice a asertivní chování znamenají výzvu pro pravidla mezinárodního systému a bezpečnost. Reakci Číny na oba summity a učiněné závěry pak některá média označila za výsměch. Čínský velvyslanec v Londýně například pro agenturu Reuters uvedl, že „dny, kdy globální rozhodnutí diktovala malá skupinka států, jsou dávno pryč“ a že světová politika by se měla domlouvat mezi všemi zeměmi, protože jsou si rovny. Podle Šedivého to ale Číně určitě k smíchu není: „Určitě ne, protože když se podíváme na summit NATO a upozornění na vrůstající agresivitu Číny, je třeba vidět, že pokud by se Čína nějakým způsobem neomezovala a nedonutili jsme ji respektovat běžné zásady, které respektují jiné státy, může dokonce dojít k vojenskému střetnutí s Čínou. A víme, jak vypadá v poslední době Jihočínské moře a napětí v Jihočínském moři, kde Čína používá i civilní rybářské lodě, aby rozšiřovala svůj vliv a ovládala další území, které si nárokuje, ačkoliv jsou tam oprávněné nároky jiných států,“ varoval generál.

Rozpínavost Číny

Zároveň upozornil, že pokud by Čína respektovala všechny normy v portfoliu demokratických opatření, a současně s ní i Rusové, pravděpodobně by žádný problém nebyl: „Ale je obecně známo, že Čína je kritizována, že nechrání know-how. Právě naopak, krade různé patenty a vědecké výzkumné výsledky, zkrátka Čína se v některých směrech chová dost agresivně a v poslední době se její agresivita stupňuje.“ Šedivý tvrdí, že Čína se nyní deklaruje jako stát blízký Arktidě a předpokládá se, že bude chtít projektovat své síly a svůj zájem i do oblasti Severního ledového oceánu: „Což je mimochodem ekonomická záležitost: rybolov, transport severní cestou, případně těžba surovin ze dna tohoto oceánu. Takže ano, Čína je problém, který bude asi ještě hodně složitý do budoucna vyřešit,“ domnívá se Šedivý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…