Geopolitický analytik z Ruska: Myšlenka liberalismu je již definitivně překonaná

02.07.2019 20:51 | Zprávy

27. června poskytl Vladimír Putin britskému deníku The Financial Times rozsáhlý rozhovor, který se stal významnou událostí uplynulého týdne. Obzvláštní pozornost vyvolaly publikované myšlenky Vladimíra Putina o liberalismu. Prezident Ruska rozvířil, mnohdy hysterickou, diskuzi napříč politickým spektrem a mnohými státníky. Nám se ozval geopolitcký analytik z Ruska Marek Kyncl, podle kterého se tím pouze potvrdila nosná myšlenka Putinova rozhovoru, totiž, že liberalismus je hypertrofován a jeho nositelé vytěsnili ze společenského života kritickou diskuzi a oponentní názory.

Geopolitický analytik z Ruska: Myšlenka liberalismu je již definitivně překonaná
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vladimir Putin zdraví návštěvníky mistrovství světa ve fotbale

Kyncl uvedl, že jako první ostře kritizoval Putinovy myšlenky předseda Evropské rady Donald Tusk se slovy: „…. Narozdíl od prezidenta Putina považuji za přežité autoritářství, kult osobnosti a vládu oligarchů. Kdo říká, že liberální demokracie je přežitek, říká zároveň, že přežitkem jsou svobody, právní stát a lidská práva.“
 
Ke kritice se přidal i hlavní kandidát na post britského premiéra Boris Johnson s názorem, že: „Liberalismus žije a vytváří blahobyt, který byl nemyslitelný pro jakékoliv předcházející pokolení. Existují země, kde je kapitál koncentrován v rukách oligarchů, kde zabíjejí novináře, kde si třetina obyvatel ročně nemůže dovolit více než dva páry obuvi. V těchto zemích vytěsňují liberální hodnoty, které jediné jsou zárukou pokroku a prosperity“.
 
 
„K ostré kritice Vladimíra Putina se vzápětí chórem přidala většina západních médií, která se ovšem až příliš hystericky soustředila na vyjádření nesouhlasu, a nikoliv na konstruktivní polemiku s Putinovými názory, jež by byla mnohem užitečnější. Vladimír Putin je mimořádně zkušeným politikem s vyspělou osobností. Nemusíme s ním souhlasit, nicméně je velmi přínosné mu pečlivě naslouchat. Pokud Vladimír Putin kritizuje negativní prvky státotvorné ideologie USA a EU, není na tom nic špatného, stejně tak jako je prospěšné, pokud od nás zaznívá konstruktivní kritika Ruska, jež rovněž trpí závažnými problémy. O některých problémech Ruska ostatně Putin hovořil v jiné části rozhovoru. Západní demokracii by zajisté bylo ku prospěchu, pokud by například Boris Johnson následoval Putinova příkladu a odhodlal se ke zdravé sebekritice britské demokracie a úcty k liberálním hodnotám. Tak například, pokud panu Johnsonovi leží na srdci počet párů obuvi, které si mohou ročně koupit obyvatelé Ruska, mohl by jim přispět tím, že vydá uprchlé zloděje a oligarchy, kteří v Anglii ukrývají peníze ukradené v Rusku, k trestnímu stíhání a nakradené peníze vrátí poškozeným obyvatelům Ruska,“ myslí si Kyncl. 
 
K tomu, co řekl Vladimír Putin, je možné dodat mnohé. Jak ale uvádí Marek Kyncl: „Kořenem slova Liberalismus je latinský výraz „liber“, což znamená „svobodný“. Pokud jsme svobodní, je třeba si vyjasnit, čeho se naše svoboda týká. Pokud jsme se rozhodli se osvobodit od základů lidství a od povinností, které jsou s tím svázány, jako je obětavost, práce, výchova dětí, láska k vlasti a její obrana, přijde nepochybně doba, kdy bude nutné za tuto svobodu zaplatit vysokou cenu. Touto cenou bude existence našich národů a naší evropské civilizace. Jsem rád, že v čele Ruska dnes stojí muž jako Vladimír Putin, který má nejen odvahu, ale i schopnost a možnost vyslovit kritické myšlenky o naší společnosti. A budu rád, pokud v případě, kdy se naše evropská civilizace (opět) dostane na pokraj zániku, jako tomu bylo před 80 lety, bude existovat Rusko, které nám (opět) pomůže,“ uvedl analytik Marek Kyncl. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

4:44 „Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

Činnost pro cizí mocnost. Nový trestný čin, který zůstane odkazem Fialovy vlády. Podle právníků jde …