Gott prý není hrdina národa. Mistr stále nemá klid
08.02.2022 13:45 | Zprávy
Novinářka Jana Machalická se ve svém komentáři pro server Lidovky.cz rozepsala o zpěváku Karlu Gottovi. Podle jejích slov Gott nebyl národním hrdinou, nýbrž celoživotním oportunistou.
reklama
„Kniha Pavla Klusáka Gott: Československý příběh působí na velkou část obyvatel české kotliny jako červený hadr na býka. A přitom je tento pokus podrobit kritice život Karla Gotta, takto nejpopulárnějšího českého zpěváka pop music poválečné doby, naprosto legitimní,“ poznamenala úvodem svého textu Machalická.
Podle ní je zapotřebí uvést na pravou míru různé mýty, neřkuli výmysly. „Klusák určitě nebyl veden nenávistí či snahou Gotta dehonestovat. Přesto se v diskusích pod recenzemi jeho knihy otevřely vydatné žumpy,“ poznamenává Machalická, které například někdejší ministr kultury Vítězslav Jandák přezdíval "kyselice".
„Sám Karel Gott se označoval za zpěváka romantických písní, za tenora, který rozdává radost a lásku. Nevzpomínám si, že by třeba v osmdesátých letech někdo z mé generace poslouchal Gotta. Boba Dylana, to ano, ale Gotta? To bylo něco jako jít na operetu. V každém případě pěstování image romantického pěvce Gott podřídil svůj život a byl také ochotný jí leccos obětovat. Měl tu smůlu, že poté, co jeho popularita začala stoupat, přišel náraz normalizace a on se vědomě dal do služeb tehdejšího režimu,“ zmínila Machalická a komentovala také Gottovu podporu husákovského establishmentu, jež byla dle jejích slov znechucující.
„Tvrdit, že Gott rozdával širokému publiku svými písněmi dobrou náladu v časech špatné vlády, je demagogie, která jde naproti nejobecnějšímu vkusu. A ten se zpravidla řídí jinými parametry, než je skutečná kvalita. U mnoha lidí vzbuzovala dobrou náladu podstatně jiná hudba domácí i zahraniční, často taková, kterou bolševik nemohl vystát. Úvahy o tom, jak Karel Gott svou kantilénou pomáhal lidem přežít zlé časy, není nic jiného než jízda na obludě a lhaní si do vlastní kapsy,“ zmiňuje dále Machalická.
Závěrem pak konstatuje, že Gott nebyl národní hrdina, nýbrž celoživotní oportunista. „A nezmění to žádné výpady vůči těm, kteří se na jeho životní příběh chtějí podívat nepředpojatě, zkoumat tento fenomén i ve společensko-politickém kontextu, protože Gott byl součástí našich životů víc než půl století a v každé dekádě zosobňoval něco jiného,“ zakončila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.