„Dnes už vidíme, že bez impulsu daného využitím kurzu pro měnovou politiku by ekonomika zažila minimálně roční deflační epizodu, zcela zbytečnou v období rekordní nezaměstnanosti a nedostatečné poptávky. Masivní nárůst cen se nekoná, spotřebitelské ceny rostou historicky mimořádně pomalými tempy a oživení dokonce mírně překvapuje i nás, kteří jsme byli v předpovědi tempa růstu české ekonomiky asi nejoptimističtější," uvedl Singer pro server Prvnízprávy.cz.
Pozitivní důsledky tohoto kroku podle jeho názoru nejvíce pociťují výrobci, zvláště ti exportně zaměření, ale postupně se začnou přelévat i do dalších okruhů české ekonomiky. Slibný vývoj však prý ještě neznamená konec problémů, protože ekonomika se stále nachází v situaci, na kterou bylo listopadové uvolnění měnové politiky evidentně potřebnou odezvou.
Potíže ještě nevymizely
„Nezaměstnanost je blízko historických maxim, mzdový růst v historických minimech, zkrácené pracovní doby nepříjemně univerzálním jevem a nárůsty objednávek ještě zdaleka neeliminují rezervy, které má výrobní sektor v nevyužívání svých stávajících kapacit," upozornil.
Průměrné cenové tlaky v domácí ekonomice jsou podle jeho slov minimální, očekává, proto, že kurz bude stávajícím způsobem využíván pro uvolnění měnové politiky po celý letošní rok.
„Ale je dobré zdůraznit, že pokud by bylo potřeba další uvolňování měnové politiky, je posun časového horizontu ukončení tohoto režimu se stávajícím kurzovým závazkem držet kurz koruny poblíž hladiny 27 Kč za euro dále do příštího roku variantou, která by byla pro takovou situaci vhodnější než změna úrovně kurzového závazku," uzavřel Singer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem