Podle Halíkových slov pronesených v kostele potřebují společnost i církev obnovu možná víc než v době rozkladu komunistického režimu. Upozornil také na to, že obnova ohrožené demokracie přijde zdola. A neopomněl „vyhubovat“ ani voličům, kdy uvedl, že příčinou současného marasmu jsou oni, nikoliv politici. Voliči se podle něj totiž nechají zmanipulovat falešnými sliby, problém je však i v nevoličích či v mlčící většině. „Demokracie přitom stojí na svobodné veřejné diskuzi,“ uvedl Halík.
Populismus a nacionalismus – to národní sobectví a jejich dozvuky – tsunami lží, fake news a propagandy, která k nám přichází z východu – to jsou podle Halíka největší aktuální hrozby. O demokracii je pak podle jeho slov nutné se starat. Důležité také je, abychom se snažili vnést ducha kritického myšlení a zodpovědnosti a hledání praktických východisek do prostředí, v němž každý jsme.
„Složitá doba přináší obavy, ty se ale nesmějí přetavit ve strach, který ohlupuje a ochromuje, pročež člověk není schopen kritického myšleni a zodpovědného jednání,“ uvedl Halík v kostele.
Na Václavském náměstí pak Halík při své řeči zmínil oběti nacismu i komunismu. Následně podotkl, že se velmi rád setkává s generací mladých lidí. Ti jsou podle něj citliví. Citliví na životní prostředí, na fake news či na to, když propaganda z Východu znečišťuje morální klima v naší společnosti. „Problém není v politicích, problém je ve voličích, kteří se nechají zmanipulovat populisty, a v nevoličích,“ burcoval i tam Halík a vyzval, abychom měli kritické myšlení. Právě dnešním největším nebezpečím má být lenost kriticky myslet, a tak bychom tuto schopnost měli rozvíjet.
A závěrem svého projevu se známý teolog zmínil, že máme myslet na lidi, jako byli Masaryk a Havel, kteří se řídili svým svědomím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef