Tajné služby varují před aktivitami tzv. domobraneckých spolků. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se jim rozhodl, obrazně řečeno, šlápnout na krk. Gestor Trikolóry pro obranu, plukovník Jan Holek tvrdí, že rušit domobrany je nesmysl. A předseda Trikolóry Václav Klaus mladší svému stranickému kolegovi zatleskal. „Velmi přesné,“ pochvaloval si úvahy gestora Trikolóry pro obranu.
Plukovník Armády ČR ve výslužbě Holek tvrdí, že současní, ale i bývalí vojáci, sportovní střelci, šermíři nebo piloti vždy bývali páteří ozbrojených sil své země. Proto se mu jako zcela nesmyslný jeví záměr Ministerstva vnitra zatnout tipec domobranám všeho druhu; varují však před nimi tajné služby.
„Jistě, nikdo nemůže plédovat za jakoukoli organizaci, která by působila proti zájmům naší země. Ovšem, jestli jsem dobře pochopil, domobrany do takové kategorie jistě nepatří. Ani nemohou. Protože kdyby ano, jistě by včas a nekompromisně zasáhly příslušné orgány a složky státu, zpravodajské i ty činné v trestním řízení. Ale zatímco jsme mohutně zásobováni kauzami kabelek, po kterých padají vlády, hnízd větších či menších, zásahů na všemožných úřadech, tak domobraně se věnovala zatím toliko BIS, navíc zjevně pouze okrajově. Čtyři věty v úvodu kapitoly její výroční zprávy a následně tři odstavce, z nichž v posledním jsou ‚obviněni‘, ta hrůza, z pořádání osvětových akcí a spolupráce s obcemi a bezpečnostními složkami. Nejvážnějším tak zůstává velmi generalizující prohlášení, že se tyto organizace (Všechny? Nebo třeba většina? Nebo jen některé?) podílejí na šíření proruské propagandy. Přiznávám, že osobně si vůbec nemyslím, že by příslušníci BIS byli čučkaři. Naopak vím a jsem si jist, že jsou to inteligentní, pracovití, schopní a své službě oddaní lidé. Proto fakt, že domobraně a jejím příslušníkům věnovali toliko několik obecných slov s výslovným uvedením, že nepředstavují významnější riziko, je jasným důkazem toho, že – ejhle jaké překvapení – nepředstavují riziko,“ napsal Holek na blogu iDNES.cz.
Plukovník ve výslužbě má za to, že naše armáda je kvalitní, v některých oblastech stojí naši vojáci dokonce na špici, ale má to háček. Je jich málo. Právě kvůli tomu se nám podle člena Trikolóry hodí domobranecké spolky.
„I ‚plně profesionální‘ americká armáda posílala do Afghánistánu zástupy příslušníků národních gard, a dokonce reservistů. A to nepočítám jejich ‚profesionály‘, kteří vojnu podepsali na tři čtyři roky, ať už z vlastenectví, nebo protože si potřebovali vydělat na školu či dostat zelenou kartu a do války přicestovali po čtyřměsíčním výcviku. A k nim je nutno připočítat ještě desítky tisíc kontraktorů. Nic proti tomu, to jen my v Evropě si neumíme nebo nechceme připustit, že když stát skutečně válčí, jsou v tom všichni. Pro nás je přece armáda něco, co se civilu vůbec netýká, neotravujte nás s tím, jste profesionálové, tak si poraďte,“ pokračoval plukovník.
Propast mezi civilisty a armádou je dnes taková, že mladí lidé se často ani nevyznají v mapě, neuměli by podle ní dojít z bodu A do bodu B, neuměli by si sestrojit jednoduché rádio, a co hůř, jejich kondička je často tak mizerná, že nejraději vůbec neběhají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp