„Pokusím se ukázat na současnou situaci, která zřejmě většině lidí v této místnosti připadá tristní, z větší výšky. To, co dnes dělá skupina, kterou typicky reprezentuje vláda Petra Fialy, nemůže být úspěšné ani podle jejich vlastních měřítek,“ uvedl na začátek setkání v Brně známý sociolog Petr Hampl.
„Když pomineme to, že měřítkem úspěchu je, že se odkloní peníze… Dokonce i kdybychom to měli měřit podle odkloněných peněz, tak bych řekl, že daleko efektivnější strategie by byla co nejrychleji převést několik miliard pryč a zmizet do Karibiku, než se tady ještě další roky patlat,“ dodal.
V jihomoravské metropoli přivítal sociologa zaplněný sál.
Petr Hampl se v debatě snažil ukázat i to, že podobný problém má též opozice. Co spojuje Petra Fialu a opozici – je to, že se na svět dívají pohledem minulosti, jenže ta už skončila. Hodně populární vyprávění o tzv. „velkém resetu“ vychází podle něj spíš z představ o tom, jak vypadaly elity před dvaceti lety. Jenže jejich vývoj se posouvá. Jak dál Hampl popisoval, skoro nikdo není spokojený s vládou Petra Fialy, ale chybí vize, která by mířila do budoucnosti.
Západ fandí více ideálům…
Avizoval, že bude velmi kritický k západní civilizaci, i s vědomím, že padne legitimní otázka: Proč, když k Západu patříš? „Ukazuju tady obrázek Vinnetoua, protože otázka mravnosti, vyšších ideálů, je pro nás vyšší než věc vlastních zájmů. Je podstatnější, aby byly realizovány ideály, než aby vyhrál někdo, kdo je občanem Západu nebo ten, kdo má stejnou barvu pleti. Proto jsme hájili indiány proti kovbojům, protože na straně indiánů byl dobrý princip, hájili svoji zemi. Někdo říká, že je to úpadek civilizace, že nejsme na straně bělochů. Ne, není. Takto funguje Západ,“ řekl Hampl.
Přednáška Petra Hampla v Brně. Foto: Daniela Černá
Když Britové kolonizovali Indii, rodil se zase trochu jiný vzorec. „Poté, co úspěšně guvernér potlačil nějaké povstání a vrátil se do Velké Británie, byl postaven před soud za přehnaně tvrdé zacházení s domorodci,“ podotkl sociolog. I Angličané, kteří kolonizovali Indii, si podle Hampla uvědomovali, že by měli dodržovat nějaké principy, i když jim šlo o peníze. Je proto důležité, abychom dokázali být i sami k sobě kritičtí, protože i to nás dělá silnou a ušlechtilou civilizací.
Odkázal na pár týdnů starý článek na britském serveru, kde komentátor rozvíjel vizi, jak USA porazí Čínu a jak Rusko porazí celý svět. Británie bude sloužit Americe a bude mít dobré postavení. Jen se v článku nedá zjistit, kde se co bude vyrábět, a jen jde o mocenské vztahy. „Obávám se, že tohle je do značné míry představa… no, nechci říct české vlády, protože když se podíváme na osobnosti, většina z nich asi není schopná mít nějakou představu… ale když se podíváme na mozky, které jsou za českou vládou, manažeři, filozofové, intelektuálové, ti tlačí republiku určitým směrem. A to, že prý – když budeme ve službách hegemona, budeme se mít dobře,“ popsal Hampl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá