Hana Lipovská pro PL: Volného jsem poznala jako gentlemana, paní Němcová. Odstřihnout politické neziskovky, vyvést zemi z vlivu Berlína a Bruselu

30.07.2021 7:16 | Kauza

Pokud Volný blok nestáhne kandidáty DSSS, Hana Lipovská i Jana Bobošíková stáhnou svoji kandidaturu. Vadí jim totiž extremistické výroky. Kromě toho se ekonomka a kandidátka do Poslanecké sněmovny vyjádřila ke svým politickým prioritám: „Stát nemá žádné vlastní peníze. Hospodaří pouze s penězi svých občanů. A za druhé, žádný oběd není zadarmo. Řadu let jsem tyto dvě teze učila studenty na vysokých školách, teď je načase, aby se je znovu naučil i náš stát,“ řekla mimo jiné a komentovala také žalobu, kterou podala nejen na ředitele České televize Petra Dvořáka.

Hana Lipovská pro PL: Volného jsem poznala jako gentlemana, paní Němcová. Odstřihnout politické neziskovky, vyvést zemi z vlivu Berlína a Bruselu
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ekonomka a radní ČT, Hana Lipovská

Nejdříve novinka. Hana Lipovská i Jana Bobošíková (Institut svobody a demokracie) se distancují od extremistických výroků v článku Deníku N, jež pronesl kandidát strany DSSS, která měla kandidovat do voleb se stranou Volný blok. Jedná se o Jindřicha Svobodu, ústeckého radního, spolupracujícího v koalici s ČSSD, TOP 09 a KSČM. Obě kandidátky za stranu Volný blok do Poslanecké sněmovny proto prohlásily, že pokud bude spolupráce obou uskupení pokračovat, hodlají svoji kandidaturu přerušit. A podle informací redakce by měla být spolupráce ukončena. Hana Lipovská k tomu pro ParlamentníListy.cz řekla, že dostála svému slovu, podle kterého by odešla, pokud by se extremistické výroky u nějakého z kandidátů DSSS objevily, a to i zpětně. A potvrdila, že pokud nebudou kandidáti DSSS staženi, vzdá se kandidatury také.

Hana Lipovská čelí v posledním týdnu kritice, protože se rozhodla kandidovat za stranu Volný blok. Politických nabídek prý měla více, ale zvolila právě tuhle. Redakci sdělila, že na rozdíl od ostatních stran, se kterými jednala, nazývá Volný blok věci pravým jménem. „Nežádá populisticky referendum o setrvání v Evropské unii nebo referendum o vystoupení z Evropské unie, ale zavazuje se přímo k vyvedení České republiky z vlivu Berlína a Bruselu. Za jeho financováním nestojí pražští šíbři a regionální kmotři, většinu nákladů tvoří čas a energie členů a příznivců. Není stranou jednoho muže a není ani byznysovým projektem. A hlavně: Volný blok má vůli věci měnit. Tato vůle převzít odpovědnost a pustit se po třiceti letech do transformace pokřiveného systému mi u řady jiných stran a hnutí chybí,“ uvedla Lipovská.

Svoboda, zachování hotovosti a zlaté rezervy

Předsedu strany Lubomíra Volného považuje za odvážného lídra, který ve Sněmovně opakovaně ukázal, že i jednotlivec zmůže mnoho, pokud je vybaven důkladnou znalostí jednacího řádu a předpisů, pokud má odvahu a pokud má za sebou podporu velké části občanů. „Vážím si také jeho ostrého odmítnutí extremismu a rasismu, které jej spolu s Mariánem Bojkem před lety vedlo k vystoupení z poslaneckého klubu SPD. Osobně jsem pak pana poslance poznala jako velmi pozorného gentlemana, nikoli jako bitkaře, jak jej v rámci šíření dezinformací nazývá senátorka Miroslava Němcová,“ vysvětlila kandidátka Pardubického kraje.

A jaké jsou její priority v případě, že by získala dostatečný počet hlasů? „Mým hlavním tématem je první programový bod Volného bloku, tedy svoboda. Svoboda, která zahrnuje vystoupení z Evropské unie, nepřipouští omezování svobody slova ani cenzuru a jednoznačně uznává, že o zákonech nesmějí rozhodovat neziskovky, nýbrž český Parlament. Jako národohospodář jsem pak spoluautorem zejména ekonomické části programu, který zahrnuje závazek nerušení hotovosti, zaručení navýšení zlatých rezerv v České národní bance, zabránění odlivu zisku do zahraničí, odstřižení politických neziskovek od veřejných rozpočtů a také řešení otázky vlastního bydlení,“ popsala Hana Lipovská. Celý program je prý založen na dvou jednoduchých myšlenkách. „Za prvé, stát nemá žádné vlastní peníze. Hospodaří pouze s penězi svých občanů. A za druhé, žádný oběd není zadarmo. Řadu let jsem tyto dvě teze učila studenty na vysokých školách, teď je načase, aby se je znovu naučil i náš stát,“ podotkla.

Lipovská: Ve volbách kandidují i další členové Rady ČT

K chuti kandidovat do Sněmovny přispělo i ochromení Rady České televize, které je členkou, i obstrukce ředitele České televize Petra Dvořáka. Prakticky až do voleb je existence a činnost rady pouze formální, neboť poslanci zatím nedovolili zbylé členy. „Považuji proto za rozumné toto ryze neproduktivní období, ve kterém lze na Kavčích horách hájit zájmy koncesionářů opravdu jen velmi obtížně, použít k informování veřejnosti o tom, jak se s jejími penězi hospodaří, jaké zájmy oligarchů, médií a politiků se nad naší zemí kříží, a především – co se v naší situaci dá dělat, abychom se nevydali na cestu do otroctví,“ řekla s tím, že kandidovat do Sněmovny je pro každého občana především velká čest.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…