46. prezident USA Joe Biden se od ruského vpádu na svobodnou Ukrajinu jasně stavěl na stranu napadené země. A Ukrajinci doufají, že teď, když už nebude obhajovat úřad, by mohl učinit i kroky, které by jinak neudělal, např. z obav z odlivu voličů. Doufají, že by v posledním půlroce svého mandátu mohl Ukrajinu podporovat ještě důrazněji než dosud.
Doug Klain, politický analytik neziskové organizace Razom pro Ukrajinu, se sídlem v USA, má za to, že Biden by tímto způsobem mohl posílit svůj prezidentský odkaz. „Toto je jeho závěrečný akt, význam (tohoto okamžiku) pro něj není ztracen,“ řekl Klain serveru Kyiv Independent.
To, jak se bude americká politika vyvíjet během příštích šesti měsíců a během příští administrativy největšího spojence Ukrajiny a dodavatele zbraní, bude formovat vyhlídky Kyjeva na bojišti.
V současné době politika USA nedovoluje Ukrajině používat zbraně dodané USA k úderům na vojenské cíle hluboko uvnitř Ruska ze strachu z eskalace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně žádal USA, aby tato omezení zrušily. V červnu americký ministr zahraničí Antony Blinken naznačil, že Washington je otevřený změně těchto omezení v budoucnu.
Taková změna by byla „jednou z nejpraktičtějších a nejdůležitějších věcí“, které by Biden mohl v příštích několika měsících udělat, řekl Danylo Lubkivsky, ředitel Kyjevského bezpečnostního fóra, spolu s tím, že bude Ukrajině poskytovat další zbraně a vybavení, které země potřebuje k získání vítězství na bitevním poli.
Naproti tomu izraelský premiér Benjamin Netanjahu se zřejmě musí připravit na to, že ze strany Washingtonu bude v posledním půlroce Bidenova mandátu vystaven mnohem většímu tlaku na ukončení bojových operací v Gaze.
Netanjahu je pod tlakem jak v zahraničí, tak doma. Především příbuzní a známí rukojmích, které teroristé z palestinského hnutí Hamás unesli 7. října, žádají, aby se co nejdříve zrodila dohoda, na jejímž základě teroristé všechny zbývající rukojmí propustí. Americká zpravodajská stanice CNN v této souvislosti upozornila, že z příbuzných a přátel rukojmích se stala silná skupina, která má vliv na formování veřejného mínění.
Netanjahuovi se sice dostalo výsady promluvit před kongresem USA a tady skutečně o válce v Gaze mluvil, ale podle příbuzných unesených ve svém projevu nepronesl ona zásadní slova, na která nejen v Izraeli čekají. „Máme dohodu.“ Dohodu o propuštění všech rukojmích.
Netanjahu pronesl úplně jiná slova.
„Válka v Gaze by mohla skončit zítra, pokud se Hamás vzdá, odzbrojí a vrátí všechny rukojmí. Ale pokud to neudělají, Izrael bude bojovat, dokud nezničíme vojenské kapacity Hamásu, neukončíme jeho vládu v Gaze a nepřivedeme všechny naše rukojmí domů.“
Noam Peri, dcera Chaima Periho, o kterém izraelská vláda minulý měsíc řekla, že zemřel v zajetí Hamásu, vyzvala Netanjahua, aby se vydal na cestu k míru.
„Mého otce už nemůžete zachránit, ale musíte se vrátit k našim sdíleným hodnotám a obnovit základní smlouvu mezi námi – než to bude příliš pozdě. Podepište dohodu, zachraňte rukojmí, kteří jsou naživu a každou chvíli bojují o život,“ naléhala.
Někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů, dolní komory Kongresu, Nancy Pelosiová dala najevo, že Netanjahuova slova odmítá poslouchat. Pelosiová projev označila za „zdaleka nejhorší prezentaci jakéhokoli zahraničního hodnostáře pozvaného a poctěného výsadou vystoupit před Kongresem Spojených států“.
Na druhé straně, členové izraelské vlády Netanjahua ocenili.
Ministr zahraničí Israel Katz uvedl, že „dojemný a důležitý“ projev demonstruje „sílu spojenectví mezi USA a Izraelem“.
Bezalel Smotrich, pravicový ministr financí a předseda Náboženské sionistické strany, řekl: „Naše židovská a izraelská srdce jsou při této důležité příležitosti pohnuta a naplněna hrdostí.“
Po Netanjahuově projevu Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že získaly těla pěti rukojmích a přivezly je zpět do Izraele. Těla Ravida Katze, Kirila Brodského, Tomera Ahimase, Orena Goldina a Mayi Gorenové byla nalezena během středeční operace v oblasti Chán Júnis.
O slovo se přihlásila i nejpravděpodobnější kandidátka demokratů na nejvyšší politický úřad dosavadní viceprezidentka Kamala Harrisová. „Nebudu mlčet,“ vzkázala Netanjahuovi. Na její slova upozornila agentura Reuters.
„Je čas, aby tato válka skončila. … Nemůžeme dovolit, abychom byli otupělí k utrpení a já nebudu mlčet,“ řekla Harrisová v televizním prohlášení poté, co vedla osobní rozhovory s Netanjahuem.
Během pátku se Netanjahu setká také s republikánským prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.