Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

05.10.2022 20:25 | Rozhovor

Dnes by se dožil 86 let Václav Havel. Jak v kontextu dnešní situace chápat jeho odkaz? zeptaly se PL.cz v anketě. „Václav Havel by si zasloužil historickou analýzu, co se povedlo a nepovedlo. Plastický životopis, dokud žijí účastníci, ale s odstupem, který už máme. Devadesátá léta obecně potřebují důkladné zpracování. Snad se dožiju zhodnocení velké trojice porevolučních dějin - Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana. Byli trojjedinou součástí jedné epochy. A fungovali nejlépe dohromady,“ uvedl v ní Roman Šmucler. A podle ombudsmana Stanislava Křečka Havel chybí. Ale trochu jinak.

Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

„Václav Havel byl velký demokrat, navíc i slušný politik i člověk. Moc pomohl svojí statečností dostat se z područí SSSR. V tom je jeho odkaz obrovský,“ objasnil Přemysl Sobotka (ODS), předseda Senátu ČR v letech 2004 až 2010, poté do roku 2016 jeho místopředseda.

„Václav Havel byl morální autoritou, kterou Česko potřebovalo, aby se dokázalo vymanit z dědictví komunismu. V nastalém politickém boji bohužel nedokázal zabránit Václavu Klausovi, aby novou republiku unesl pro svoje cíle. Přesto mu za jeho přínos náleží dík a obdiv,“ okomentoval Mikuláš Peksa, europoslanec za Pirátskou stranu, předseda Evropské pirátské strany.

„Klíčová osobnost, zakladatel a symbol polistopadového režimu. Kým byl pro USA George Washington, kým byl pro první republiku TGM, tím byl pro polistopadové Česko Václav Havel,“ vysvětlil Roman Joch, ředitel Občanského institutu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusové vedou válku proti Vánocům,“ plácnul americký novinář, přišla studená sprcha

8:35 „Rusové vedou válku proti Vánocům,“ plácnul americký novinář, přišla studená sprcha

Jediný americký reportér, který od roku 2022 vysílá každý den živě z Ukrajiny, jak sám sebe popisuje…