Havla si nevážíte, řekla Albrightová. Její obličej, dívejte se! padlo. A Jugoslávie…

12.03.2019 8:40 | Zprávy

Madeleine Albrightová je v dnešních dnech nejfrekventovanější postavou českých médií. Kromě debat na Právnické fakultě UK poskytla rozhovory Seznamu či Českému rozhlasu. Na Seznamu Albrightová řekla například, že Putin hraje se slabými kartami, ale neustálé přeceňování schopností Ruska ho posiluje. Také vzpomínala na Václava Havla. V rozhovoru na Českém rozhlasu se pak důkladněji věnovala své knize a také prohlásila, že se málo mluví o tom, co Václav Havel pro Česko udělal. Ale ne všichni její návštěvu v ČR uvítali.

Havla si nevážíte, řekla Albrightová. Její obličej, dívejte se! padlo. A Jugoslávie…
Foto: US DAY.com
Popisek: Madeleine Albrightová

Albrightová uvedla, že neví, proč mezi setkáními představitelů České republiky a USA uplynulo dlouhých 8 let, protože není součástí Trumpovy administrativy. Ale dodala, že zorganizovat takovou schůzku trvá dlouho a podílí se na tom velké množství lidí. Moderátorka připomenula spekulace médií o schůzce, které se zúčastnili i další představitelé Trumpovy vlády. Zeptala se, zda to byla běžná schůzka, či o něco výjimečnější. Albrightové návštěva přišla dlouhá a doufá, že si politici rozuměli, zvláště když se v médiích spekuluje, zda je Trump pro NATO, nebo proti. Jako moc zajímavou a výjimečnou shledala informaci, že český premiér navštívil centrálu CIA v Langley. Podle ní je důležité, že se Babiš s Trumpem bavili nejenom o firmě Huawei, ale i o plynu, protože Amerika nemá ráda to, co se děje s projektem Nord Stream, který podle ní činí Evropu závislou na ruských dodávkách.

Přednáška Madeleine Albrightové na PF UK ZDE

Dalším tématem byla kniha Fašismus–Varování, kterou Albrightová napsala a v Čechách jí vydalo nakladatelství Argo. Moderátorka se ptala, co Albrightovou přimělo knihu napsat. Albrightová zřejmě cítila skrytou otázku na Donalda Trumpa a řekla, že vždy má chuť něco psát a knihu by napsala, i kdyby byla zvolena Hillary Clintonová. „Dívala jsem se na ty věci, co se všude dějí, a společnosti jsou rozdělené, lidé nevědí, jaký dopad mají technologie na jejich život, a je tu víc a víc rozdělení,“ konstatovala bývalá ministryně a dodala, že proto se rozhodla podívat na historii fašismu a na to, co se děje v některých zemích. Znepokojující je podle ní vývoj v Maďarsku, v Turecku a ve Venezuele. Takže se rozhodla svou knihou varovat. Připomenula také blížící se výročí okupace Československa nacisty: „Proto já si myslím, že lidé musí rozumět historii a kam ty věci vedou, takže je dobré je varovat.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Halíkovi se nelíbí, koho lidé zvolili. Udeřil na „rozvraceče jednotné Evropy“

11:20 Halíkovi se nelíbí, koho lidé zvolili. Udeřil na „rozvraceče jednotné Evropy“

Profesor Tomáš Halík se bojí o náš kout světa. Když vidí, koho si zvolili lidé v USA, na Slovensku i…