„Do konce roku 2023, předložíme tomuto parlamentu ke schválení zákon sankcionující hrubá porušení lidských práv, který je znám jako takzvaný Magnitského zákon. Jsme přesvědčeni, že půjde o jasný signál toho, co chce naše vláda prosazovat v zahraniční politice, a je to i přihlášení se konkrétním krokem k tomu, co jsme označili jako havlovskou tradici naší zahraniční politiky,“ oznámil premiér Petr Fiala, když představoval programové prohlášení své vlády.
Česká republika by za Fialovy vlády měla být státem, který patří do demokratické Evropy a „ví, že hodnoty svobody a demokracie je třeba aktivně bránit a prosazovat je“. Nemůžeme prý zavírat oči před zhoršující se bezpečnostní situací ve světě, přičemž ze všech ohnisek konfliktu premiér výslovně zmínil „aktuální situaci na východních hranicích Ukrajiny“.
V samotném programovém prohlášení, které vláda poslancům předložila, se objevuje „důraz na stabilní partnerství s demokratickými zeměmi po celém světě, na ochranu lidských práv a demokracie a prosazování českých ekonomických zájmů a evropských hodnot ve světě“.
Dále se v kapitole o zahraniční politice uvádí: „Podpora demokracie, lidských práv a občanské společnosti je morálně správná, je však také pro náš stát výhodná. V minulosti nám naše lidskoprávní a transformační politika dokázala zajistit místo v centru evropské politiky. Obnovíme tradici ‚havlovské‘ zahraniční politiky včetně podpory rozvojové a transformační spolupráce.“
Následuje závazek předložení „Magnitského zákona“ do konce roku 2023.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo