Hejsek a blbec, napsal Zeman o Borisi Němcovovi. A Sudeťáci? Jasná zkušenost

20.07.2020 12:27 | Zprávy

VZPOMÍNKY A PERLY Sebevědomý „hejsek“ a blbec. Takové hodnocení si v očích Miloše Zemana vysloužil bývalý ruský politik a opoziční aktivista Boris Němcov, který byl před lety zavražděn. Zeman se o něm takto vyjádřil poté, co se s ním v 90. letech setkal a zavzpomínal na to ve své knize.

Hejsek a blbec, napsal Zeman o Borisi Němcovovi. A Sudeťáci? Jasná zkušenost
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman navšívil recepci u příležitosti státního svátku Spojených států amerických Dne nezávislosti

ParlamentníListy.cz v minulých týdnech přináší vzpomínky na významné události nedávné minulosti či přímo vyprávění výrazných osobností. Nyní se podíváme na dvě témata, Benešovy dekrety a názor Miloše Zemana na ruského opozičníka Borise Němcova, který byl před lety zabit. Zapomnělo se totiž, že s Němcovem se Zeman setkal v době, kdy první jmenovaný byl ruským vicepremiérem a ten druhý českým šéfem sněmovny. 

V české politice jsou čas od času výrazným tématem Benešovy dekrety, které se občas stávají předmětem ostrých sporů. Přestože jde o dokumenty či normy staré více než tři čtvrtě století, stále mají vliv na chod událostí novodobé České republiky.

Mnozí analytici se například shodovali, že právě toto téma rozhodlo historicky první přímou prezidentskou volbu v lednu 2013, když si Zemanův soupeř Karel Schwarzenberg na tématu svými možná ne příliš opatrnými vyjádřeními vylámal zuby. 

Ze strany současného prezidenta jde o téma, vůči kterému se během své politické kariéry vyjadřoval prakticky stejně. „Benešovy dekrety hrály roli i ve vztazích s Německem. Považoval jsem je za platnou část českého právního řádu, ale současně za historicky vyhaslé, protože nebyl důvod používat je v současnosti. Toto stanovisko zpočátku našlo pochopení i u německého kancléře. Pozdější rostoucí agresivita sudetoněmeckého landsmanšaftu vyvolala určité napětí,“ vzpomíná Zeman ve své knize Jak jsem se mýlil v politice.

„Když jsem označil sudetské Němce za pátou kolonu Adolfa Hitlera, spustil náš tisk v rukou německých vlastníků povyk. Vzdělání mladofrontovních a dalších novinářů prostě nedosahovalo ani té elementární úrovně, aby si povšimli, že jde o všeobecně známou skutečnost, kterou není třeba dokazovat, kterou jako první použil již holandský historik de Jong v roce 1946. Ekonomické vztahy mezi Německem a Českou republikou však tímto incidentem nijak neutrpěly,“ byl přesvědčen.

Již na počátku své politické kariéry dle svých slov kladl důraz na ekonomickou diplomacii. „Jezdil jsem výlučně do zemí, které pro nás byly zajímavé jako zdroj investic, trh pro naše výrobky nebo obojí. Často se proto usmívám nad cestami politiků, kteří s oblibou objíždějí exotické země, a podezírám je z politické turistiky. Při všech těchto cestách i přijetích zahraničních hostů u nás jsem oceňoval vysokou úroveň svých partnerů, a snadno jsem s nimi navazoval leckdy až osobně přátelské vztahy. Jen na jednu výjimku si vzpomínám. Při návštěvě Ruska (snad ještě jako předseda poslanecké sněmovny) jsem se sešel s tehdejším prvním vicepremiérem Ruské federace Borisem Němcovem,“ začíná vyprávění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…