Podle některých zpráv tam v minulých třech měsících zemřelo hlady několik desítek lidí. "Mnozí se radovali, tiskli nám ruce, ale někteří zlobně volali, proč jedeme tak pozdě," řekl Krzysiek. Bylo prý "srdcervoucí", kolik lidí čekalo na příjezd aut. "Někteří říkali, že se jim zdá o chlebu. Jedna žena mi ukázala fotografii talíře s pokrmem, který vypadal docela dobře, ale bylo to prý jen listí ochucené kořením a solí," řekl Krzysiek. Bylo údajně běžné přidávat do pokrmů mnoho soli, protože to vyvolávalo žízeň a množství vody v žaludku pak zahánělo pocit hladu.
Děti trpí hladem
Stanice NBC News přinesla zprávu, že mezi vyhladovělými lidmi v Madáji je také syrsko-americká rodina, která odjela před deseti lety z Pensylvánie, aby se v Sýrii věnovala vývozu ovoce. "Děti trpí hladem, nejmladšímu jsou tři roky a má stále hlad," řekla stanici telefonicky žena.
Otec a tři z dětí mají údajně americké občanství. Žena řekla, že rodina odjela do Sýrie v roce 2006, aby se věnovala obchodování s jablky, ale teď se chce vrátit do USA.
Otec se údajně už loni přihlásil americkému ministerstvu e-mailem se žádostí o pomoc. Měl prý na listopad sjednanou schůzku na americkém velvyslanectví v Libanonu, aby si obnovil americký pas, ale nedostal se tam kvůli blokádě silnic v okolí města. Podle NBC přišla odpověď, v níž stálo, že ministerstvo nemůže v záležitosti pomoci. K dotazu stanice úřad odkázal NBC na prohlášení, podle něhož zájmy USA v Sýrii zastupuje velvyslanectví České republiky. USA svou ambasádu v Damašku uzavřely roku 2014.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp