Zatímco někteří lidé na Nový rok vyspávali, policie měla napilno. Kromě řešení výtržností také vyhlásila pátrání. A to po třicetišestiletém ukrajinském občanovi Ivanu Yaremovi. Policie ho hledá v souvislosti s prověřováním okolností možného násilného trestného činu, jako po „osobě důležité pro trestní řízení“.
Policie tak žádá občany, aby policejní složky informovali buď na lince 158, nebo rovnou na některé z policejních služeben. Dotyčný má být vysoký 190 centimetrů, hubený, s krátkými černými vlasy a vousy, na sobě by měl mít pravděpodobně tmavě modrou bundu bez kapuce.
Jedná se o osobu: Ivan Yarema, nar. 31. 07. 1986, ukrajinské národnosti. Hledaný je vysoký zhruba 190 cm, hubené postavy, má krátké černé vlasy, krátké vousy (tzv. strniště) a sobě by měl mít pravděpodobně tmavě modrou bundu bez kapuce.#policieplk
— Policie ČR (@PolicieCZ) January 1, 2023
Kromě plzeňské policie o pátrání po Ivanu Yaremovi informoval i server Krimi Plzeň. Ten ovšem zveřejnil jeden důležitý detail. Totiž že by mohl být nebezpečný. A proto by se občané neměli snažit dotyčného sami zadržet. „Podle našich informací po tomto muži kriminalisté pátrají v souvislosti s podezřelým úmrtím asi čtyřicetiletého muže, ke kterému vyjížděli policisté v neděli 1. ledna 2023 kolem osmé hodiny večer do Strážnické ulice v Plzni,“ uvádí server.
O Yaremovi informoval na sociálních sítích i Týdeník policie.
„Co to je zač? Jaké nebezpečí při setkáním s ním hrozí? Lepší obejít, nebo sejmout?“ dotazoval se jeden zvídavý občan, načež byl odkázán právě na web Krimi Plzeň. Nebyl sám, kdo se tázal na nebezpečnost hledané osoby.
Dle červnového článku policie nezaznamenala nárůst trestné činnosti v souvislosti s vlnou uprchlíků. Policejní prezident Martin Vondrášek uvedl, že u Ukrajinců se řeší především přestupky. „Zaznamenáváme ve větším rozsahu maximálně přestupky spojené s rušením nočního klidu, jízdu pod vlivem alkoholu a podobná jednání zpravidla spojená se správní odpovědností,“ uvedl tehdy novopečený policejní prezident.
Kromě dotazů na bezpečnost se v diskusi objevoval i názor, že by Yarema měl být navrácen na Ukrajinu. Ovšem hned zpočátku války ministr vnitra Rakušan uvedl, že ukrajinskou mobilizaci české úřady nezohledňují. „České úřady toto žádným způsobem nemohou zohledňovat. Čísla jsou ale jednoznačná – 80 procent příchozích v dospělé populaci jsou ženy, z celkového počtu příchozích je 55 procent dětí. Mezi muži jasně dominují pánové nad 60,“ řekl na začátku března.
„Nám, jako Čechům, ani nepřísluší hodnotit individuální případy neuvěřitelně statečně bojujících Ukrajinců. Sám znám muže, který uprchl z Ukrajiny proto, že mu hrozila fyzická likvidace. My jako Češi musíme hlavně pomáhat,“ doplnil.
Podle poslední statistiky Ministerstva vnitra je v ČR 474 tisíc lidí s udělenou dočasnou ochranou.
Statistiky za pondělí 2. ledna. pic.twitter.com/oXrSpFsd8n
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) January 3, 2023
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.