„Zaprvé je to model ,monarcha', kdy jedna ústavní instituce se pokouší uzurpovat moc, která přísluší jiným ústavním institucím. Zadruhé pak model ,oligarcha', kdy vzniká bezprecedentní koncentrace moci spojením obrovského ekonomického, politického a mediálního vlivu. Jeden model není o nic méně nebezpečný než druhý, zvlášť, je-li jen otázkou času, kdy monarcha i oligarcha k sobě najdou cestu za společným cílem. Naším úkolem je tomu nepodlehnout,“ prohlásil ve svém projevu Miroslav Kalousek, jenž byl na třetím celostátním sněmu TOP 09 potvrzen ve funkci prvního místopředsedy strany.
Hlídací psi demokracie neštěkají
Kalousek byl podrážděný, i když se to snažil zakrýt. Když se ho na zmíněné modely zeptali přítomní novináři osobně, sdělil: „Vy jste novináři, a hlídací psi demokracie by měli štěkat nejdřív, ale z nějakého důvodu mlčí. Tak musí mluvit opozice. Riziko je zde trvale přítomno. Když se bude rozhodovat o daňové legislativě, výdajových prioritách a regulacích, vždy bude riziko. Navíc vláda je významným regulátorem finančních konglomerátů. Rizikem bude třeba, že když se bude regulátor vstřícně chovat k bankám, tak se budou banky chovat vstřícně k jeho dluhové zátěži, která je nemalá,“ naznačil Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský