Hnutí MeToo diskvalifikovalo ženy, muži s nimi nechtějí pracovat. Bojí se, tvrdí světaznalá architektka

23.11.2019 20:57 | Zprávy

Hnutí MeToo diskvalifikovalo ženy natolik, že s nimi již muži nechtějí pracovat, jelikož se obávají, aby na ně nepřišla obvinění například ze sexuálního harašení. V New Yorku se muži bojí i zavírat dveře své kanceláře, pokud jsou v ní sami se ženou, shrnula v pořadu Osobnost Plus v Českém rozhlasu architektka Eva Le Peutrec. Prozradila své poznatky o situaci v Číně, kde architektonicky řešila již 24 mrakodrapů. Tam se prý všichni zaměřují především na otázku peněz a politiku nikdo neřeší. „Čína je největší kapitalismus světa,“ tvrdí architektka.

Hnutí MeToo diskvalifikovalo ženy, muži s nimi nechtějí pracovat. Bojí se, tvrdí světaznalá architektka
Foto: Radim Panenka
Popisek: Pohled na Šanghaj

Eva Le Peutrec se rozhodla usadit v Šanghaji, protože to pro ni byla největší výzva. Následně tam několik let žila a navrhla desítky mrakodrapů. „Šanghaj byla největší výzva a zároveň se tam hodně stavělo,“ prozradila na úvod rozhovoru architektka, jež v této asijské zemi dostala za úkol navrhnout například město pro milion lidí, důvody svého přestěhování do Číny.

K tomu se pojí i postavení žen v Číně. To je stále specifické a pořád dochází k preferování mužských potomků. Číňankám v kariérách paradoxně uškodilo ukončení politiky jednoho dítěte. Zaměstnavatelé je totiž v očekávání možných mateřských povinností chtějí o to méně do práce přijímat, neboť se bojí, že budou mít druhé dítě. „To ty ženy velmi diskvalifikovalo,“ říká.

Architektka podotýká, že však vidí obdobnou analogii i v USA v New Yorku. Tam za nynější situací stojí hnutí MeToo. „Ženy to vlastně diskvalifikovalo a muži s nimi nechtějí pracovat,“ vysvětluje. Muži se práce s ženami obávají, aby na ně nepřišla obvinění například ze sexuálního harašení. Le Peutrec se v New Yorku například dozvěděla, že tam se již muži bojí i zavírat dveře své kanceláře, pokud jsou v ní sami se ženou.

Pak se vrátila zpět k poměrům v Číně. Za největší rozdíl u Číňanů spatřuje žebříček hodnot, ve kterém jsou skutečně vždy peníze na prvním místě. Neznamená to však, že by neměli smysl pro rodinu i kamarády, to funguje i tam.

Otázka peněz platí i v politické sféře. Dle Le Peutrec se tak všichni v Šanghaji zaobírají především výdělkem a politiku nikdo neřeší. „Čína je největší kapitalismus světa,“ tvrdí. Ve Spojených státech prý zažila jen „slabý odvárek“.

Od 80. let se v nejlidnatější Šanghaji situace výrazně změnila. Zatímco dřív připadaly ve městě asi čtyři metry čtvereční obytného prostoru na osobu, dnes se tu staví až dvousetmetrové byty. „Jsem přesvědčena, že když to bude pokračovat takhle, tak tam politiku nikdo řešit nebude,“ říká Le Peutrec s tím, že tam jsou všichni dobře zaopatřeni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…