Vedení města Litvínova ve své tiskové zprávě z 20. dubna oznamuje, že s přílivem uprchlíků do vyloučené lokality nesouhlasí.
„Situací v ubytovně Hamerský mlýn ve vyloučené lokalitě Litvínov-Janov se zabývali radní. Do ubytovny její pražský majitel přivezl 100 uprchlíků z Ukrajiny, kteří neměli u sebe žádné doklady a kromě romštiny neovládají ani ukrajinský jazyk. Od jejich příjezdu museli situaci v ubytovně řešit opakovaně jak městští, tak státní policisté. Radní se shodli, že tato největší vyloučená lokalita v České republice je přesycená kumulací sociálních, bytových a bezpečnostních problémů a není schopna sanovat problémy dalších 100 osob, jimž je potřeba věnovat značné množství podpory a péče,“ uvádí město.
„Naprosto skandální vyjádření vedení města Litvínov,“ dodává k tiskové zprávě organizace Romea. Ta začala pátrat, co se na místě konkrétně odehrává, a podle svých slov zjistila, že policie v tomto místě žádný podobný zásah neeviduje.
„Vedení města Litvínov zaútočilo na romské uprchlíky z Ukrajiny, kteří dočasně bydlí v ubytovně Hamerský mlýn na litvínovském sídlišti Janov. Radní tvrdí, že na ubytovnu opakovaně musí vyjíždět policie. Policie však odmítla, že by na ubytovně řešila jakékoliv protiprávní jednání nebo jiné problémy,“ upozorňuje nezisková organizace. Tlumočí vyjádření policie: „Od 15. dubna nebylo oznámeno v ubytovně Hamerský mlýn žádné protiprávní jednání a policie neeviduje žádný výjezd na místo. Lokalita byla 24 hodin monitorována policejní hlídkou. Policie neřešila žádný problém v dané lokalitě.“
Reportér a moderátor romské národnosti Richard Samko, který v ubytovně ve středu natáčel, uvedl, že není pravda ani to, že by uprchlíci neuměli ukrajinsky. „Natáčel jsem s nimi rozhovory pro ROMEA TV v romštině a pro Českou televizi v ukrajinštině. Ti lidé ukrajinsky umí,“ tvrdí Samko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.