Hospodaření v ústavu přes léky, který kritizoval Babiš: Prý jen pro otrlé

22.03.2014 8:43 | Zprávy

Jak se žilo ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv? Podle sobotní MF Dnes dobře, a to jak zaměstnancům, kteří jezdili na delší zahraniční cesty do exotických destinací, tak firmám, které dostávaly od SÚKL IT zakázky. Ukázal to audit, jehož výsledky má deník k dispozici.

Hospodaření v ústavu přes léky, který kritizoval Babiš: Prý jen pro otrlé
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Ministr financí Andrej Babiš v týdnu zmínil SÚKL jako příklad nekontrolovatelného hospodaření ve zdravotnictví. Ústav přes léčiva se vymanil z kontroly Ministerstva financí a díky tomu bylo mnohem méně transparentní, jak nakládá s miliardami korun ročně. Nyní se podle deníku ukazuje, že pochybnosti o hospodaření SÚKL byly zcela oprávněné.

Státní ústav pro kontrolu léčiv spadá pod Ministerstvo zdravotnictví a v tuto chvíli na jeho účtech leží bezmála dvě miliardy korun. Jde o peníze, které platí farmaceutické firmy za registraci léků v Česku. Audit firmy Ernst & Young ukázal, jak se s financemi nakládalo mezi lety 2009 až 201. Ukázalo se, že IT zakázky byly zadávány bez výběrového řízení a pokud už na soutěže došlo, některé firmy si byly „rovnější“ než jiné. Konkrétně se dařilo firmám ICT Energo, Vítkovice IT Solutions, Avenet, Tronevia a Aquasoft.

Vyvedení peněz z ústavu

„V mnoha případech nabídky uchazečů do výběrového řízení nesly známky dohody mezi nimi - například stejné chyby nebo text v nabídkách, či byla zřejmá minimální odchylka nabídnutých cen," píší auditoři. Tři ze společností - Netprosys, Avenet, Vítkovice IT Solutions - měly v inkriminované době dokonce stejného jednatele a vydělaly 150 milionů bez DPH.

A to není vše. Auditoři také odhalili nákladné zahraniční cesty do exotických destinací trvající delší dobu. Tím ale výčet špatných zpráv nekončí. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček má prý podezření, že se chystalo vyvedení 180 milionů korun z ústavu. Proto také sáhl k personální čistce. Až stávající vedení SÚKL dokončí „inventuru“, ministr zváží, co dál.

V době, na kterou se audit zaměřuje, vedl ústav Martin Beneš, který se brání údajným dezinformacím. „Pokud někdo naznačuje, že z titulu auditu na mě bylo podáno trestní oznámení, tak lže. Nebylo. Nikdo mě v té věci nekontaktoval. Od některých bývalých kolegů pouze vím, že se jich na výše zmíněné období dotazovala policie," tvrdí Beneš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Terorista z Magdeburku: Stopětkrát prověřovaný, čtrnáctkrát vyšetřovaný. A nic. „Vina vlády“

13:37 Terorista z Magdeburku: Stopětkrát prověřovaný, čtrnáctkrát vyšetřovaný. A nic. „Vina vlády“

Stopětkrát prověřovaly teroristu saúdskoarabského původu, který autem vjel do davu na vánočních trzí…