Celkem podle zjištění německého deníku obdržely úřady od začátku migrační krize 369 „udání“, jež poukazovala na spolupráci příchozích migrantů s Islámským státem. Ve čtyřiceti případech se ukázala podezření jako opodstatněná a proti těmto jedincům bylo zahájeno vyšetřování pro podezření z příslušnosti k teroristické organizaci a přípravy teroristického činu. „Nemůžeme vyloučit více teroristických útoků,“ nechal se slyšet mluvčí Spolkového kriminálního úřadu.
Ministerstvo vnitra, pod které Spolkový kriminální úřad přímo spadá, se snaží vážnou situaci bagatelizovat s tím, že mnoho z udání se nakonec ukázalo jako neopodstatněných. „Mnohé z nich mají na svědomí migranti, kteří se chtěli tímto způsobem pomstít svým kolegům. Případně přišlo udání na základě pomluv šířících se táborem bez konkrétního důkazu. V dalších případech se zase snažili žadatele o azyl touto cestou zdiskreditovat příslušníci krajní pravice.“
Celý text v angličtině je ZDE.
Mnozí však alarmující počet těchto případů berou vážně a upozorňují na přímou souvislost s problematickou registrací nově příchozích migrantů. Poslanec německého parlamentu za vládnoucí CDU Wolfgang Bosbach naposledy varoval, že se německé úřady potýkají s obrovskými problémy při registraci migrantů a často nejsou vůbec schopny odhalit jejich pravou totožnost. Konkrétně uváděl, že 60 % nově příchozích v posledních měsících nemá pas ani žádné další osobní dokumenty.
„Nebezpečí tím pádem narůstá a je třeba brát tyto skutečnosti velmi vážně. To je něco, co staví teroristické útoky v Bruselu a Paříži do jasnějšího světla. Vyšetřovatelé jsou nuceni pečlivě prověřit každé upozornění poukazující na možnou spolupráci žadatele o azyl s Islámským státem či jinou teroristickou organizací. Stejně tak je nutné prověřit podezření, že se mezi běžnými žadateli o azyl skrývají pašeráci lidí,“ nabádal stranický kolega kancléřky Merkelové Bosbach.
Naopak představitelé další parlamentní strany, Levice, varovali, že kvůli ojedinělým případům souvisejícím s temnou minulostí malé části žadatelů o azyl, se může zvednout vlna předsudků k uprchlíkům obecně. „Možnost, že se v rámci uprchlické vlny do Německa dostávají i osoby podezřelé z napojení na Islámský stát, by nás v žádném případě neměla odradit od dalšího přijímání osob z Iráku nebo Sýrie,“ uvedla mluvčí strany Ulla Jelpke.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro