Server WikiLeaks zveřejňuje další várku e-mailů, které si Clintonová se svým týmem posílala přes nezabezpečenou e-mailovou komunikaci. Aféra Clintonovou pronásleduje už dlouho, jako ministryně zahraničí si totiž posílala přes nezabezpečený e-mail i služební korespondenci, která měla zůstat v utajeném režimu. Takové úniky z e-mailové schránky šéfky diplomacie jsou samozřejmě velmi nebezpečné.
Později se zjistilo, že s e-mailovými schránkami Clintonové bylo manipulováno. A v posledním týdnu aféra explodovala s ještě větší silou, když detektivové FBI při vyšetřování úniků z ministerského e-mailu objevili výbušnou korespondenci členů jejího týmu.
Z těchto e-mailů se americká i světová veřejnost mohla dozvědět, jak fungují Hillary Clintonová a její štáb. Často to nebylo příjemné čtení, což vysvětluje hysterii, která propukla v jejím táboře.
Poslední „úlovek“ serveru WikiLeaks může být skutečně hřebíčkem do rakve prezidentských ambicí Hillary Clintonové. Mezi e-maily ze schránky šéfa její kampaně Johna Podesty je i jeden ze 2. dubna 2014, který je adresován dalšímu pracovníkovi kampaně Clintonové, Robby Mookovi.
V tomto e-mailu svého kolegu informuje, že se sešel s Erikem Schmidtem. Tento význačný americký podnikatel v IT tehdy působil v nejužším vedení společnosti Google. Ta provozuje největší světový internetový vyhledávač.
Z Podestova e-mailu vyplynulo, že Schmidt je připraven aktivně vstoupit do kampaně. A to nejen finančně (byl již jedním z nejvýznamnějších sponzorů prezidentské kampaně Baracka Obamy), ale rovněž zapojit se jako poradce. „Je zřejmé, že by chtěl být hlavním externím poradcem,“ píše Podesta svému kolegovi. Schmidt se prý chce v kampani zaměřit zejména na „strukturu“.
Jak si elitní manažer své poradenství představuje, se ukázalo o něco později v dalším z uniklých e-mailů. Tentokrát se v něm objevuje vize samotného Schmidta, jak vést kampaň. Manažer doporučuje zaměřit se na specifické potřeby každého voliče, které by se daly zjistit z jeho aktivit na internetu. „V roce 2016 už budou smartphony schopny identifikovat, protnout a aktualizovat profily voličů,“ píše natvrdo. V kampani by se podle něj tato zjištění o voličích měla využít tím, že je tým Hillary Clintonové bude oslovovat „v oblastech, o které se zajímají“. Jinak řečeno – pracovníci kampaně si od provozovatele internetového vyhledávače (mezi kterými je světovou jedničkou právě Google) zjistí, co člověka zajímá, a podle toho jej osloví.
Google head Eric Schmidt's draft strategic plan for Hillary Clinton #PodestaEmails https://t.co/LskJODXyXn More: https://t.co/ZUfh7WDAT5 pic.twitter.com/UOUW3hg9tL
— WikiLeaks (@wikileaks) 1. listopadu 2016
Kromě toho Schmidt doporučuje například využití metod digitálního marketingu, ozkoušených v internetovém byznysu. Zde jako dlouholetý klíčový manažer společnosti Google (pracoval zde již od roku 2001, přičemž v IT byznysu působí prakticky od dokončení studií v osmdesátých letech) jistě může nabídnout bohaté zkušenosti.
Informace o takto aktivním vstupu špičkového IT manažera do kampaně a snad ještě více fakt, že chce ve prospěch Clintonové a k manipulaci voličů využít synergie se svými obchodními zájmy, má potenciál zcela mimořádného skandálu. Dávají to najevo i diskutující na facebookovém a twitterovém profilu WikiLeaks, kde se informace o významné akvizici kampaně Clintonové objevily. Někteří v této souvislosti připomínají i text zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, který obsáhle pojednával o politických konexích společnosti Google. Důkaz, že by jeho zákazníci byli přímo využíváni k politickému boji, však doposud chyběl.
Potenciální nebezpečí zneužití internetových firem k politickým účelům se ukázalo již dříve, když společnost Facebook vytáhla do boje proti „hejtrům“. Šéf společnosti Mark Zuckerberg se dokonce sešel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a následně slíbil, že jeho sociální síť bude tvrdě bojovat proti projevům nenávisti. Podobně může zasahovat i Google, dokonce v mnohem větší míře, neboť je největším světovým internetovým prohlížečem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav