Írán a další spojenci Hamásu a Palestinského islámského džihádu dlouhodobě pašují množství zbraní na území Palestiny s využitím bezpilotních letadel, tajných letů některých leteckých společností a pozemního mostu, který je široký stovky kilometrů. Zastavení této pašerácké operace je podle bezpečnostních analytiků nyní klíčem k tomu, aby se izraelsko-palestinský konflikt nerozrostl na větší území.
Většina těchto operací přitom probíhá přes Jordánsko, které má dlouhou hranici se Západním břehem Jordánu, kde operuje Palestinský islámský džihád. „Írán chce z Jordánska udělat tranzitní oblast pro zbraně směřující do Izraele,“ uvedl Amer Al-Sabaileh z protiteroristického think-tanku Security Languages. „Obávám se však, že zbraně mohou být použity i v Jordánsku. Kde na Blízkém východě je nejsnazší potrestat USA a Západ? V Jordánsku,“ varoval Al-Sabaileh pro deník The Wall Street Journal.
Írán je dlouhodobým patronem Hamásu, kterému v průběhu let dodával peníze, zbraně a výcvik. Jelikož však Egypt potlačil pašerácké trasy vedoucí přes Sinajský poloostrov, který hraničí s Pásmem Gazy, Hamás se stále více spoléhá na zbraně vlastní výroby, zejména na rakety.
Podle vysokého jordánského bezpečnostního představitele směřuje aktuálně většina íránských zbraní Palestincům na Západní břeh Jordánu, zejména do Palestinského islámského džihádu, militantní skupiny spřízněné s Hamásem. Rapidně se prý rozrůstají sítě pašeráků, kterým pomáhá syrská vláda a Íránem podporované milice jako Hizballáh.
„Tok zbraní se skutečně zvýšil, konkrétně v posledním roce. Je to proto, že Írán se v poslední době mnohem více zaměřuje na Západní břeh Jordánu a snaží se vyzbrojit některé tamní skupiny, zejména Palestinský Islámský džihád, který je přímějším partnerem Íránu,“ uvedl Michael Horowitz z izraelské bezpečnostní společnosti Le Beck International.
„To pravděpodobně částečně vysvětluje selhání zpravodajských služeb při útoku na Hamásu, protože Izrael se více soustředil na Západní břeh než na Gazu,“ vysvětlil Horowitz.
Írán je aktuálně nejmocnějším hráčem na Blízkém východě. Prostřednictvím sítě loajálních milicí Teherán vytvořil pozemní koridor přes Irák a Sýrii do Libanonu a přes Jordánsko na Západní břeh Jordánu, což mu umožňuje přepravovat vojáky, vybavení a zbraně svým palestinským spojencům ve věčném boji proti Izraeli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.