Hrozili před smrtí Kuberovi? Nový šéf Senátu Vystrčil řízne do kauzy čínského dopisu. Nové info

19.02.2020 22:08 | Zprávy

Česko má nového předsedu Senátu, zvolen byl s jasnou podporou většiny senátorů. Senátor za ODS Miloš Vystrčil prozradil, co by chtěl jako předseda na fungování horní komory změnit. V pořadu Interview na ČT24 hovořil i o tom, jak se postaví k cestě na Tchaj-wan, kterou plánoval jeho předchůdce a představitelé Číny kvůli tomu Česku vyhrožují.

Hrozili před smrtí Kuberovi? Nový šéf Senátu Vystrčil řízne do kauzy čínského dopisu. Nové info
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Volba předsedy s sebou nese vždy velké diskuse, co skutečně může předseda Senátu ovlivnit. Vystrčil připomněl, že Senát má formální pravomoci a neformální vliv. Vyzdvihl roli Senátu coby ústavní pojistky. „Pokud by se stalo, že by lid uvěřil nějakému populistovi, tak se může stát, že Poslanecká sněmovna pak bude plná lidí, kteří budou chtít změnit ústavu, změnit to, na co jsme zvyklí a na čem je založena naše demokracie. Protože Senát se ale v té době nemění, tak takovou změnu demokratických principů nepřipustí,“ zdůraznil na úvod Vystrčil.

Zkonkretizoval, jaký osobní otisk se bude snažit vnést do role předsedy Senátu. „Nebude to žádný silný a velký otisk. Nemám ani takové ambice,“ předeslal vzhledem k tomu, že byl zvolen předsedou na osm měsíců, do konce tohoto volebního období.

Co by ale určitě chtěl, je, aby se Senát dál zastával zájmů občanů České republiky a České republiky jako takové. „Zní to možná trochu jako fráze, ale je to velmi důležité,“ řekl Vystrčil. „Budu konfliktní i nekonfliktní a budu se snažit věci dělat pořádně a poctivě,“ přislíbil.

Rád by také navázal na věci, na kterých pracoval i Jaroslav Kubera, a sice na zviditelňování role Senátu, vysvětlování role Senátu a vysvětlování jeho poslání. „Potom také zlepšení způsobu komunikace s Poslaneckou sněmovnou, to by mohlo vést ke zlepšení legislativního procesu, tím pádem ke snížení byrokracie a zátěže občanů,“ uvedl Vystrčil.

„Chceme dosáhnout toho, aby se Poslanecká sněmovna chovala k Senátu stejně, jak se chová vláda k Poslanecké sněmovně. Věřím, že mě teď poslouchají a budeme mít konstruktivní jednání,“ doplnil předseda Senátu.

Vyslovil pak ještě jedno své přání, a tím jsou veřejná slyšení, které Senát může podle jednacího řádu pořádat. „Vztahovala by se k důležitým problémům České republiky, jako je stárnutí populace, změna klimatu atd.,“ upřesnil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…