Speriová ve svém investigativním článku na serveru theintercept.com popisuje příběh vdovy Anny, která žila v Buči se svojí dospívající dcerou Mariou a se svou matkou v důchodu. Annin dům podle její výpovědi v první dny okupace navštívili ruští vojáci, hledající ukrajinské muže, kteří v oblasti zůstali.
„Nemáme tu žádné muže,“ řekla Anna vojákům. Snažila se působit vstřícně a dbala rady sousedky. „Bude hůř, když je nepustíte dovnitř,“ varovala ji těsně před příchodem ruských vojsk starší žena. Vstřícnost Anny prý ruské vojáky uklidnila, poté byla označena bílou páskou na ruce, což měl být signál, že nepředstavuje pro okupanty žádnou hrozbu.
Anna tak sice nebyla v bezprostředním ohrožení života, brzy se ale ukázalo, že bude čelit jiným problémům. Jeden z velitelů ruských vojáků ji prý záhy po zahájení okupace zmlátil a vyhrožoval, že znásilní ji i její třináctiletou dceru. Anna podle svých slov přistoupila na jeho výhrůžky, aby ochránila svou dceru, a svolila k sexu.
Ruským vojákům trvalo tři měsíce, než se dostali na Ukrajinu a podle jejich nadřízeného si „potřebovali odpočinout,“ a uklidnit se. Anna ve snaze ochránit svoji dceru souhlasila, že se s muži vyspí. Po pár dnech začalo její dům navštěvovat stále více ruských vojáků.
Anna podle svých slov nechtěla, aby její matka věděla, co se děje, a tak je nikdy nevzala dovnitř. Místo toho se jeden po druhém řadili před garáží v zadní části dvora. Někdy tam bylo až deset mužů denně. Mezitím si prý její dcera Maria s vojáky povídala a snažila se na ně být milá. „Naučila jsem se, jak být s nimi. Hráli jsme s nimi jejich hru, říkali jsme, že Zelenskyj je blbec, že Putin je skvělý, říkali jsme jim, že jsou osvoboditelé,“ vypráví třináctiletá Maria.
Anna takto poznala řadu vojáků, které dokonce znala jménem nebo podle jejich přezdívek. I proto po konci okupace byla nápomocna úřadům při identifikování pachatelů válečných zločinů v Buči. Podle neúplných a neověřených informací zabili ruští vojáci během měsíční okupace Buči nejméně 501 lidí. Když bylo město počátkem dubna 2022 osvobozeno a obyvatelé se vrátili, údajně našli v masových hrobech desítky ukrajinských těl. Další byly roztroušeny v ulicích, některé s rukama svázanýma za zády a s jasnými známkami mučení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič