„Je to podruhé od listopadu 1989, kdy se nad Pražským hradem objevuje nový symbol. Poprvé to bylo rudé srdce, které zde nechal umístit Václav Havel, nyní jsou to dva rudé prapory s černým kalichem, prapory husitů, které vlají na pokyn prezidenta Miloše Zemana. Myslím si, že spojení prezidentského sídla se symbolem husitství je přirozenější než Havlovo srdce od Davida Černého, kterému každý tleskal, ačkoli smysl unikal,“ komentuje Veleba s tím, že zatímco prapor je symbolem husitství, srdce nad Hradem bylo symbolem jednoho a ještě k tomu žijícího člověka.
Veleba se ve svém textu, který zaslal ParlamentnímListům.cz, vrací i do historie. Připomíná, že tehdejší Masarykovo gesto vyvolalo vleklou roztržku s Vatikánem, známou jako Marmaggiho aféra podle vatikánského nuncia, který na protest opustil Prahu. „Uvidíme, jak se k tomu postaví dnešní římskokatolická církev. Současná hlava církve, papež František, poukazuje na to, že církev má žít v chudobě, jenom tak může plnit své poslání. A vůbec má jeho pojetí k Husovi až nebezpečně blízko,“ uvedl.
Veleba zároveň napsal, že Zeman je na tom podobně. Je to podle něj zřejmě jediný významný politik, kterému majetek mnoho neříká. „Možná i proto se Miloš Zeman rozhodl Husův odkaz podpořit takto výrazně,“ zkonstatoval.
„Ať už kalich nad Hradem vyvolá jakékoli emoce, je to správné gesto,“ uzavřel senátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef