„Ministerstvo už prý připravuje metodické pokyny. „Musí se přehodnotit systém trasování nesymptomatických lidí. Musí se také upravit metodika, zda je opravdu nutné obvolávat všechny druhé nebo třetí kontakty nakaženého,“ řekl České televizi člen řídícího týmu Chytré karantény Petr Šnajdárek.“
Se změnou ve způsobu trasování souhlasí i hlavní hygienička Jarmila Rážová, která říká, že lidé, kteří by se s nakaženým člověkem potkali, ale neměli by žádné příznaky, neměli by již povinnost jít do karantény.
Hygienička ale dodává: „Měli by být ale poučeni o tom, jak se chovat, a eventuálně by si mohli nainstalovat novou aktualizaci aplikace eRouška, která by měla být v dohledné době spuštěna,“ hygienici by tak kontaktovali jen nejbližší okolí nakaženého.
Změna systému je možná i díky tomu, že i přes zvyšující se počet nakažených neroste počet nakažených ve vážném stavu. Primářka Kliniky infekčních nemocí v pražské Nemocnici Na Bulovce Hana Roháčová řekla, že situace je pod kontrolou. Pořád platí, že 80 procent pacientů má mírné nebo žádné příznaky.
Podle nejnovějších údajů Ministerstva zdravotnictví je nyní v nemocnicích hospitalizováno jen 204 pacientů a z toho 52 z nich je ve vážném stavu.
Hygienička Jágrová si v pátek postěžovala na situaci s trasováním. Hygienici podle ní prostě nestíhají obvolávat všechny kontakty nakažených: „My se velmi omlouváme, ale nejsme prostě schopni to zvládat.“
Ministr Vojtěch se proto v pondělí dohodl s vedoucími krajských hygienických stanic, že v Praze pomohou. „Díky chytré karanténě je možné, aby si hygienici navzájem na dálku pomáhali,“ vysvětlil Vojtěch.
Praha je v dnešní době prý jedním z nejvíce zasažených regionů. Podle ministerstva se za poslední týden v Praze objevilo asi 72 nových případů covid-19 na 100 tisíc nakažených.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: AZy