Francouzské Cannes nedávno zavedlo zákaz nošení celotělových plavek pro muslimky. A již vybírá první pokuty. Tři muslimky odmítly odejít z pláže po první výzvě místní policie, a tak musela každá z nich zaplatit pokutu ve výši tisíc korun. Dalších šest muslimek uposlechlo policisty a pláž opustilo.
Podle tamní radnice jsou burkiny až příliš výrazným náboženským symbolem, který v současnosti, „kdy se země vzpamatovává z teroristických útoků spáchaných radikálními islamisty“, mohou vyvolávat nepokoje na veřejnosti. K zavedení zákazu se po Cannes přidala i další letoviska.
Mnohými je však zákaz vnímán jako velmi kontroverzní, obzvlášť s přihlédnutím k francouzské tradici lidských práv a osobní svobody. Podporu zákazu však vyjádřil i francouzský premiér Manuel Valls.
„Za burkinami je myšlení, že ženy jsou od přírody necudné, nečisté, že tedy musejí být zcela zahaleny. To je neslučitelné s hodnotami Francie a republiky. Republika se musí vůči provokacím bránit,“ řekl Valls a připomněl, že je zakázáno „nosit na veřejnosti oděvy zahalující i obličej“.
V Německu mezitím migranti čelí přímým útokům ze strany veřejnosti. Ve východní části země, ve městě Querfurt, byli napadeni dva sedmnáctiletí syrští uprchlíci, kteří prostě jen šli po ulici. Zastavilo u nich auto, jehož posádka jim začala nejdříve nadávat, poté však vystoupila a surově je napadla, načež místo činu opustila.
„Policie vyšetřuje incident jako politicky motivované násilí,“ uvádějí Novinky.cz s tím, že přímé fyzické útoky jsou v Německu ojedinělé. Na migranty však lidé útočí na internetu a dochází i ke žhářským útokům na uprchlická centra a ubytovny.
Za rok 2015 zaznamenala německá policie 92 žhářských útoků na ubytovací zařízení pro žadatele o azyl, letos již 45. V roce 2014 však došlo jen k šesti takovým případům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa