Sobotka doufá v to, že trvalý tlak veřejnosti i části kabinetu povede k tomu, že finanční správa nic nepodcení a všem bude měřit stejným metrem. „Ani po dnešku není jasné, zda a v kolika případech podala správa trestní oznámení, a bohužel není ani zřejmé, jestli doměřila subjektům nějaké dodatečné daňové povinnosti,“ uvedl Sobotka na tiskové konferenci.
Babiš předtím novinářům řekl, že finanční správa zkontrolovala 233 firem a doměřila daň 87 milionů korun. Správa konkrétní informace zveřejnila na webu, její ředitel Martin Janeček také dnes zareagoval dopisem na březnové usnesení sněmovního rozpočtového výboru.
ČSSD v pátek vyzvala, aby finanční správa zveřejnila údaje o kontrolách emisí dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny, vydávaných firmami v roce 2012. Podle Sobotky v řadě případů mohlo být vydání obligací vedeno motivem vyhnout se daním. Sociální demokracie se obává toho, že případné daňové úniky by mohly být v létě promlčeny.
„S tím, co předložilo ministerstvo, spokojen nejsem. Jsem zklamán nízkou úrovní, očekával jsem analytický materiál, ale to, co ministr financí předložil, je spíš politický pamflet a opakování toho, co jsme už dostali,“ řekl. Ministři ČSSD podle Sobotky uplatnili své výhrady a položili doplňující dotazy. „I po dnešku chybí jistota, že finanční správa skutečně zkontroluje všechny, koho je třeba zkontrolovat, a že je zkontroluje včas,“ řekl.
Babiš předtím řekl, že kabinetu předložil vyčerpávající zprávu. Projednávání tématu dluhopisů ve sněmovně, jejích výborech či na vládě opakovaně označuje za organizovanou kampaň. Veřejnost se o jednokorunové dluhopisy začala zajímat v souvislosti s tím, že Babiš nakoupil tyto obligace své tehdejší firmy Agrofert za 1,5 miliardy korun. Díky znění zákona byl tento typ dluhopisů v té době osvobozen od daně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk