Intenzivní ruská dělostřelba. Státy střední a západní Evropy by odolaly jen pár dnů, varoval expert

12.07.2022 16:30 | Zprávy

Ruská armáda podle zpravodajců za den vypálí stejné množství munice, jakým v celkovém součtu disponuje Česká republika. Podle vojenského a obranného analytika Lukáše Dyčky by většina států střední a západní Evropy takové palební síle nedokázala dlouho vzdorovat. Na druhou stranu se ruská armáda musí stále více spoléhat na starší zbraně z dob Sovětského svazu a na jednoduchou munici s levnou výrobou.

Intenzivní ruská dělostřelba. Státy střední a západní Evropy by odolaly jen pár dnů, varoval expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakety a střely vypálené ruskou armádou na ukrajinská města

„Celková spotřeba munice na ruské straně může dosáhnout klidně až 60 tisíc kusů za den. To jsou opravdu astronomická čísla. Kdybychom se podívali na to, jak velké zásoby těchto granátů mají třeba státy na Západě, je to pro nás nepředstavitelné,“ říká podle serveru iRozhlas.cz vojenský analytik Lukáš Dyčka.

Z velké části ale podle Dyčky jde o „hloupou“ munici ještě z dob Sovětského svazu. „V minulosti Sovětský svaz udržoval obrovskou armádu a velké mobilizační zásoby a u munice se v podstatě nic moc zásadního nezměnilo. Takže se dá říct: Čím levnější a jednodušší munice, tím rychlejší výroba a samozřejmě i trvanlivější zásoby,“ uvedl Dyčka.

Rusové navíc prý ve velkém vyrábějí jednoduchou a levnou munici, s čímž už nejspíše začali před vypuknutím konfliktu na Ukrajině. „Zároveň se zdá, že jejich zbrojovky a muniční továrny naběhly na válečnou výrobu už před začátkem konfliktu, a to minimálně u této levné munice. Takže budou schopni své zásoby poměrně rychle doplňovat,“ řekl Dyčka.

Ten reaguje také na komentář agentury Reuters, podle nějž by země Západu dokázaly čelit ruskému dělostřeleckému nasazení, jaké je k vidění na Donbase, jen pár dní.

„Ten konflikt je tam na mnohem větším území, než jakým disponuje většina států Severoatlantické aliance, tedy minimálně ve střední Evropě; schopnost vzdorovat by tak Západ zřejmě opravdu moc neměl. Pamatuji si číslo z doby první války na Ukrajině, někdy 2014 až 2015, kdy se rozhodovalo, jestli bude Česko modernizovat dělostřelectvo, nebo nakoupí nové. A tehdy proběhlo médii, že nemusíme modernizovat nákupem nových zbraní, stačí využít to, co máme. A že zásoby munice máme velké. Ale tehdy byly odhadovány na asi 60 tisíc kusů – v dnešním kontextu dění na Ukrajině je to spotřeba ruské armády zhruba za jeden den,“ srovnal nepoměr v zásobě munice vojenský analytik.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Rudolf Salvetr byl položen dotaz

Chápu vás dobře, že máte dojem, že žijeme v blahobytu?

A k tomu navyšování věku odchodu do důchodu. Proč bychom měli do důchodu odcházet skoro nejdéle ze všech zemí v EU? Vám se to říká, že se dá po 60 pracovat, když jste v politice. Ta se opravdu dá dělat i v pozdějším věku, ale jak k tomu přijdou lidé, co dělají třeba manuálně, jsou celý den na nohách...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejsem orgán.“ Fiala musel odpovídat na dotazy o Foltýnovi

8:50 „Nejsem orgán.“ Fiala musel odpovídat na dotazy o Foltýnovi

„Plukovník Otakar Foltýn není ‚vládní člověk‘ ani jakýmkoli jejím podřízeným,“ uvádí senátorka Jana …